Badania opublikowane w The New England Journal of Medicine pokazują, że jeśli świętujesz Boże Narodzenie, to jest pora roku, w której przybieranie na wadze jest bardziej prawdopodobne. 

W badaniu z 2016 r. oceniano wagę prawie 3000 osób z USA, Niemiec i Japonii w ciągu roku, aby zbadać przyrost masy ciała podczas Bożego Narodzenia.

Naukowcy odkryli, że osoby mieszkające we wszystkich trzech krajach rozwiniętych, które obchodzą Boże Narodzenie, przybrały na wadze w ciągu 10 dni po 25 grudnia.

Co gorsza, chociaż uczestnicy stracili tylko połowę masy przybranej wkrótce po świętach, pozostała część przybyłej masy pozostała przez kolejne miesiące 1.

Tylko w Boże Narodzenie osoba może spożyć 6000 kalorii: trzy razy więcej niż zalecana dzienna porcja.

Według Nutrition Australia Australijczycy zyskują średnio 0,8-1,5 kg w okresie świątecznym. 

Nowe badanie, opublikowane w The BMJ Christmas Edition 2, szacuje również, że ludzie w krajach rozwiniętych mogą zyskać średnio 0,4 do 1 kg rocznie, zwykle około grudnia.

W świąteczny czas zwykle pijemy więcej alkoholu, jemy większe porcje, tracimy zdolność ograniczania się do jedzenia podczas przebywania w towarzystwie naszych rodzin i cieszymy się większą różnorodnością bogatych w energię posiłków do biesiadowania.

Czy można zapobiec przybieraniu na wadze w święta?

W badaniu BMJ przeanalizowano również szereg interwencji związanych z przybraniem na wadze, szczególnie dostosowanych do świąt Bożego Narodzenia, aby sprawdzić, czy można zapobiec gromadzeniu się kilogramów.

Naukowcy z Instytutu Stosowanych Badań Zdrowotnych University of Birmingham oraz School of Sport, Exercise and Health Sciences na Loughborough University przeanalizowali styl życia prawie 300 dorosłych w Wielkiej Brytanii – głównie kobiet w wieku około 44 lat – z różnymi wskaźnikami BMI od listopada do stycznia.

Uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa zastanawiała się nad swoją wagą co najmniej dwa razy w tygodniu i otrzymywała wskazówki dotyczące zarządzania swoją wagą. Pomysł polegający na tej interwencji polegał na tym, że jeśli regularnie kontrolujesz swoją wagę w okresie świąt Bożego Narodzenia i zauważysz nagły wzrost, istnieje większe prawdopodobieństwo natychmiastowego działania.

Uczestnicy otrzymali także listę kalorii odpowiadających aktywności fizycznej popularnych świątecznych potraw i napojów, aby lepiej zrozumieć zawartość energetyczną potraw, które spożywali w okresie Bożego Narodzenia. „Na przykład kalorie w makowcu wymagają 21 minut biegu, a kieliszek grzanego wina wymaga 33 minut marszu, aby je stracić”.

Tymczasem grupa kontrolna otrzymała ulotkę zdrowego życia bez porady dietetycznej.

Dobrą wiadomością jest to, że osoby, które otrzymały porady dietetyczne i przypominano im o potencjalnym ryzyku przyrostu masy ciała w okresie świątecznym, ważyły ​​około pół kilograma mniej niż grupa, która nie otrzymała żadnej pomocy dietetycznej.

Wynika z tego, że warto słuchać się dietetyków i żywieniowców.

 Porady dietetyczne z wymienionego badania.

Źródło: 1