Żyjemy w takim świecie, że witaminy dodawane są do wielu produktów spożywczych: napoje, jogurty, soki, żelki, chleb, ryby, jajka, makarony, płatki śniadaniowe.

Niektóre badania sugerują, że nie mają żadnego wpływu na organizm człowieka i nie są nam potrzebne, a nawet szkodliwe 12.

Na przykładzie napoju energetyzującego chciałabym przestawić, że w wzbogacanie witaminami i niekontrolowanie spożycia może być niekorzystne dla zdrowia.

Wcale nie jest tak trudno przekroczyć dziennej dawki witamin. A jakie są skutki?

Konsumpcja napojów energetyzujących przez młodzież


Konsumpcja napojów energetycznych gwałtownie rośnie w ciągu ostatnich dwóch dekad, szczególnie wśród nastolatków i młodych dorosłych. Napoje energetyczne są agresywnie sprzedawane z zastrzeżeniem, że te produkty dają impuls energetyczny do poprawy wydajności fizycznej i poznawczej. Często reklamowane przez największych sportowców.

Jednak badania potwierdzające te twierdzenia są ograniczone 3.

Stwierdzono, że chłopcy spożywają częściej napoje energetyzujące niż dziewczęta 4.

W Europie 24% nastolatków i 19% dorosłych konsumentów napojów energetycznych zgłosiło, że piją więcej niż dwie puszki przy jednej okazji 5.

Wśród najmłodszych grup wiekowych (12-14 lat) nadmierne spożycie było mniej powszechne, ponad 7% konsumentów.

W kilku badaniach stwierdzono silny, pozytywny związek między stosowaniem napojów energetycznych a wyższymi szansami na szkodliwe skutki zdrowotne:  bóle głowy, bóle brzucha, nadpobudliwość i bezsenność 6, 7, 8

Skład napoju energetyzującego 500 ml


Jak wyżej przedstawiłam, to młodzież spożywa nawet 2 puszki na raz. To jest około 400-500 ml. Dzieci i młodzież mają trochę inne zapotrzebowanie na witaminy i są bardziej narażone na przedawkowanie napoju.

Co więcej w butelce 500 ml znajduje się ok. 10 łyżeczek cukru.

 

napój energetyczny energetyzujący

 

Składniki

woda, cukier, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy i cytryniany sodu, dwutlenek węgla, tauryna (0,4%), aromat, kofeina (0,03%), barwniki: E 150d, ryboflawiny, witaminy (niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, witamina B12), substancje konserwujące: benzoesan sodu, sorbinian potasu

Informacja o wartości odżywczej
Wartości odżywczew 100 ml:w 500 ml
Wartość energetyczna:186 kJ/44 kcal930 kJ/220 kcal
tłuszcz:0 g0 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone:0 g0 g
węglowodany:10,3 g51,5 g
w tym cukry:10,3 g51,5 g
białko:0 g0 g
sól:0,2 g1 g
witaminy:
niacyna7,0 mg (44%*)35 mg (220%)
kwas pantotenowy1,98 mg (33%*)9,9 mg (165%)
witamina B61,4 mg (100%*)7 mg (500%)
witamina B120,5 µg (20%*)2,5 µg (100%)

* Dzienne referencyjne wartości spożycia witamin i składników mineralnych dla osób dorosłych.

 

Do czego może doprowadzić nadmiar witamin z grupy B?


Regularne nadużywanie witamin jest niebezpieczne dla zdrowia.

Nadmiar witaminy PP (niacyny):

 – może powodować martwicę wątroby, arytmię serca, zaburzenia skórne (swędzenie, pieczenie) 9.

 – amid kwasu nikotynowego podawany w dawkach powyżej 2 g/d może zwiększać oporność na insulinę u dorosłych, z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy insulinozależnej  (Normy Żywienia)

Niacyna naturalnie jest produkowana w organizmie człowieka. Dobrymi źródłami są piersi kurczaka, udźce indyka oraz rośliny strączkowe oraz drożdże.

Nadmiar kwasu pantotenowego:

 – biegunki i objawy uczuleniowe

Nadmiar witaminy B6:

 – zaburzenia neurologiczne przy 2 g/d

Nadmiar witaminy B12:

– nadmiar jest wydalany z organizmu, wystąpiło kilka przypadków hiperwitaminozy po spożyciu Energy drinka

Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na dany składnik zależy od wielu czynników, a najbardziej od wieku. Dzieci, pijąc napoje energetyzujące są bardziej narażone na negatywne skutki przedawkowania witamin.

Zazwyczaj witamina B12 nie kumuluje się w organizmie, ponieważ nadmiar witaminy B12 jest wydalany przez nerki, co powoduje brak przetrwałej hiperkobalaminemii w normalnych warunkach 10.

W Stanach Zjednoczonych opisano przypadek hiperwitaminozy przez regularne spożywanie butelki napoju energetyzującego 11.

Inne składniki


Oczywiście w napojach energetyzujących witaminy są jednym z problemów. Istotne są inne składniki, takie jak kofeina, tauryna.

Grupą, która często spożywa napoje energetyzujące są studenci oraz młodzież. Zauważyli pobudzenie, ale także skutki uboczne, takie jak: kołatanie serca, drżenie rąk, bezsenność, drażliwość 12.

Badania potwierdzają, że przedawkowanie kofeiny może wywoływać dodatkowo nadciśnienie, wymioty, a w tragicznych przypadkach nawet śmierć 13.

Spożywanie mieszanki alkoholowo-energetyzującej powoduje szybkie upojenie alkoholowe w porównaniu do spożywania samego alkoholu, może to prowadzić do zatrucia organizmu 1415.

Więcej badań: NAPOJE ENERGETYZUJĄCE – WPŁYW NA ZDROWIE

Podsumowanie


Napoje energetyzujące nie powinny być dostępne dla dzieci i młodzieży z powodu wielu niepokojących badań. Natomiast osoby dorosłe powinny spożywać je z umiarem. Występują też przypadki uzależnienia.

Wypicie jednej dużej butelki Energy drinka nie tylko spowoduje szybszą pracę serca, ale i nadmiar witamin, które są zawarte w wielu innych produktach.