Naukowe sposoby na kaca


Często zdarza się tak, że po imprezie z alkoholem zdarzają się męczące objawy: bóle głowy, nudności, zawroty głowy i bóle brzucha, to tylko niektóre z kłopotliwych objawów związanych z spożywaniem alkoholu w nadmiarze.

Trzeba jasno powiedzieć, że na kaca nie ma lekarstwa. Może jeden – czas. Osłabienie objawów trwa od 8 do 24 godzin 1.

Bóle głowy często są spowodowane odwodnieniem. Alkohol powoduje zwiększoną produkcję moczu. Naukowcy uznają również, że negatywne skutki mogą być spowodowane odstawieniem alkoholu.

Kac wywołany alkoholem, zdefiniowany jest serią objawów. Jest najczęściej zgłaszaną konsekwencją nadmiernego spożycia alkoholu. Kac alkoholowy przyczynia się do:

– absencji w miejscu pracy

– pogorszenia wydajności pracy

– obniżonej produktywności

– słabych wyników w nauce 

– może zagrażać potencjalnie niebezpiecznym codziennym czynnościom, takim jak prowadzenie samochodu lub obsługiwanie ciężkich maszyn 2

szklanka wody

 

Sposoby na kaca 


Istnieje wiele naturalnych produktów, które mogą zniwelować skutki kaca. Sprawdź poniżej, jakie są naukowe sposoby na kaca!

1.Pij dużo wody

 

Jak wiadomo, podczas kaca przyspiesza produkcja moczu, mogą występować również wymioty. To powoduje utratę wody i elektrolitów, w konsekwencji osłabienie organizmu.

Podczas imprezy z alkoholem, dobrą zasadą jest naprzemienne picie szklanki wody i alkoholu/drinka. Może pomóc w zmniejszeniu spożycia alkoholu.

Następnego dnia picie wody może zniwelować objawy kaca.

 

2. Zwracaj uwagę, jaki to alkohol pijesz

 

Kongenery – to substancje chemiczne powstające w czasie destylacji i fermentacji alkoholu. Niektóre alkohole mają ich więcej, a niektóre mniej. 

W badaniu wykazano, że po spożyciu burbonu (najwięcej kongenerów) powoduje gorsze objawy kaca niż wódka -napój z niewielką ilością kongenerów, chociaż efekty etanolu miały znacznie silniejszy wpływ na kaca 3.

Picie whisky spowodowało następujące objawy kaca: nieświeży oddech, zawroty głowy, ból głowy i nudności następnego dnia, podczas gdy spożycie wódki nie wywołało negatywnych efektów 4

Alkohole o wysokiej ilości kongonerów: whisky, koniak, tequila

Alkohole o niskiej ilości kongonerów: gin, rum, wódka

3. Jedz

 

Niski poziom cukru nie jest przyczyną kaca, ale naukowcy zalecają dobrze odżywić organizm w ciągu dnia.

W rzeczywistości niektóre badania pokazują, że utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi może złagodzić niektóre zmiany w organizmie, które występują przy spożywaniu alkoholu, takie jak nagromadzenie kwasu we krwi 5

Odpowiednie dostarczenie witamin i minerałów zminimalizuje ich utratę po spożyciu alkoholu.

 

4. Uzupełniaj elektrolity

 

Elektrolity – nie tylko sama woda ucieka z organizmu, ale i elektrolity, uzupełnienie ich jest bardzo ważne. Należy je uzupełnić, by odczuwać mniejsze skutki kaca. Dobrymi naturalnymi „suplementami” są:

  • woda kokosowa
  • woda z gotowanej marchewki
  • sok z kiszonej kapusty lub ogórków
  • rosół
  • koktajle z owoców i warzyw 6

 

5. Dobre sposoby na kaca to niektóre rośliny!

 

Kilka naturalnych roślin i produktów wykazało pozytywny wpływ na metabolizm alkoholu w badaniach na zwierzętach i ludziach.

Żeń-szeń – w badaniu 2017 r. czerwony żeń-szeń był skuteczny w niwelowaniu niektórych objawów kaca 78 

Korzenie lukrecji Pueraria wykazały aktywność hamującą wobec mitochondrialnego ALDH2 i mogły zwiększać stężenie aldehydu octowego we krwi. W związku z tym może być stosowany jako terapia antynarkotykowa w przypadku zaburzeń związanych z piciem alkoholu 9

Uważa się, że nasiona kozieradkiTrigonela foenum-graecum ) mają działanie hepatoprotekcyjne. Wodny ekstrakt z nasion kozieradki zapewnia ochronę przed toksycznością alkoholu. Badanie wykazało, że nasiona złagodziły patologiczne zmiany wątroby i zmieniło ekspresję białka w komórkach wątroby, a także poprawiło poziom enzymów antyoksydacyjnych 10.

Pyrus pyrifolia (koreańska gruszka) został użyty jako środek profilaktyczny dla złagodzenia kaca alkoholu. Polifenole są głównymi bioaktywnymi składnikami. Naukowcy przeprowadzili randomizowaną, pojedynczą ślepą próbę krzyżową z 14 zdrowymi młodymi mężczyznami w celu zbadania wpływu koreańskiego soku gruszkowego na kaca. Całkowite i średnie nasilenie kaca zmniejszono do 16% i 21% do soku Pyrus pyrifolia po spożyciu alkoholu 1112.

mango

Mango (Mangifera indica L.) to powszechnie spożywany owoc tropikalny. Jest bogaty w związki polifenolowe, które mogą chronić przed chorobami. Kilka związków zawartych w owocach mango, takich jak fruktoza i asparaginian, może zwiększyć metabolizm alkoholu. W rezultacie, miąższ i skórka z mango mogą być źródłem żywności funkcjonalnej z zamiarem obniżenia poziomu alkoholu w osoczu po nadmiernym spożyciu alkoholu 13, 14.

Imbir (Zingiber officinale) od dawna jest ważnym składnikiem gotowania i tradycyjnej medycyny ziołowej. Wykazuje potencjał antyoksydacyjny i działanie hepatoprotekcyjne. 6-Gingerol jako główny bioaktywny składnik imbiru może skutecznie usuwać różne wolne rodniki. Związki antyoksydacyjne imbiru mogą modulować stres oksydacyjny wywołany przez alkohol 15.

Sok z opuncji posiadał zdolność przeciwdziałania alkoholowemu uszkodzeniu wątroby u szczurów ze względu na ich zdolność do wychwytywania wolnych rodników lub wzmacniania aktywności endogennych przeciwutleniaczy 16.

W badaniu na myszach udowodniono, że miód zmniejsza stężenie alkoholu we krwi. Aktywność przeciwdziałająca zatruciu miodu może być spowodowana działaniem fruktozy zawartej w miodzie 17.

Koktajl pełen witamin i minerałów w czasie trwania kaca: woda kokosowa, banan, maliny, jagody, borówki, cytryna, imbir.

 

6. Śpij, ile potrzebujesz

 

Sen jest ważny w każdej chorobie. W czasie snu następuje regeneracja organizmu.

Naukowcy zbadali studentów i doszli do następujących wniosków: zredukowany całkowity czas snu wiąże się z cięższym kacem alkoholowym 18.

 

Jeżeli męczą Cię bóle, podczas picia alkoholu, uważaj na leki!


Unikaj leków! – mogą okazać się niebezpieczne dla Twojego organizmu!

Paracetamol (apap, gripex, teraflu, fervex, itp.) – razem z alkoholem może uszkodzić wątrobę

Aspiryna (aspirin C, polopiryna C) – śluzówkę żołądka

Furagina – lek na układ moczowy, hamuje enzym rozkładający alkohol

Kodeina – składnik leków na kaszel i przeciwbólowych 

Leki na potencję – niebezpieczne połączenie z alkoholem

* informacje z ulotek

 

Ibuprofen – jeżeli musisz, wybierz ten. Najbardziej wskazany lek przy upojeniu alkoholowym. 

Każdy lek może być niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie w połączeniu z alkoholem, najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Podsumowanie


Dobra zabawa nie musi być z dużą ilością alkoholu. Jeżeli zdecydujesz się pić alkohol, nie przesadź. Na kaca nie ma bezpośredniego lekarstwa.

Najważniejsze informacje:

 

1.Pij dużo wody (przed, w trakcje i po)

2.Najedz się porządnie (dużo owoców i warzyw)

3.Po imprezie, wyśpij się

4.Unikaj leków

5.Nie łącz alkoholu z papierosami – to wzmacnia objawy kaca