Płatki owsiane


Płatki owsiane powstają z odżywczego zboża jakim jest owies:

 – posiada wartościowe białko, w większości bezpieczne nawet dla osób z celiaklią, nietolerancją na gluten 12.

 – składniki mineralne (fosfor, mangan, żelazo, cynk, magnez)

W polskich badaniach w przypadku żelaza najwyższą jego zawartość stwierdzono w owsianych płatkach górskich (50,5 mg/kg) 3.

 – witaminy (witaminy z grupy B, w tym sporo witaminy B1)

 – różne rodzaje błonnika oraz skrobię oporną, która pomaga trawienie i zdrowie jelit

Warto wiedzieć, że owies zawiera prawie 11% błonnika, a gotowana owsianka już tylko 1,7%.

Produkty z owsa są zalecane w profilaktyce miażdżycy, otyłości, cukrzycy oraz raka jelita grubego. Uważa się, że błonnik owsiany może powodować obniżenie poziomu cholesterolu we krwi 4.

Rodzaje płatków owsianych


W zależności od technologii przetwarzania płatki owsiane można podzielić na trzy rodzaje: zwykłe, górskie i błyskawiczne

Płatki owsiane początkowo są oczyszczane, obłuskiwane, walcowane – stąd ich płaski kształt, na końcu osuszane. Wyróżniamy 3 rodzaje:

zwykłe – najpopularniejsze na krajowym rynku, przetworzone w niewielkim stopniu – przed spożyciem wymagają gotowania.

górskie – poddaje się je obróbce termicznej

błyskawiczne poddane są wstępnemu parzeniu, tzn. obróbce hydrotermicznej pod ciśnieniem i temperaturą, w tym czasie traci część wartości odżywczych. Za to nie wymagają gotowania. 

Na rynku znajdziemy również płatki owsiane ekologiczne. Do produkcji których używa się ziarna pochodzącego z gospodarstw mających certyfikat ekologiczny, a procesy przetwórcze i produkcyjne są zgodne z normami rolnictwa ekologicznego, obowiązującymi w UE 5.

 

Badanie

W polskim badaniu z 2016 roku zbadano płatki owsiane górskie, błyskawiczne, zwykłe oraz ekologiczne. 

Płatki owsiane ekologiczne zawierały najwięcej błonnika rozpuszczalnego i błonnika ogółem, β-glukanów, skrobi i popiołu, a najmniej – manganu i kadmu.

Dobre oceny uzyskały również płatki górskie, które odznaczały się dużą zawartością białka, żelaza i cynku, a małą – ołowiu.

Większość ocen przypisanych płatkom błyskawicznym była słaba 6.

 

płatki górskie

 

Płatki owsiane błyskawiczne mają nieznacznie wyższą kaloryczność. Prawdopodobnie przez wcześniejszą obróbkę termiczną (powstało więcej węglowodanów).

Mniejszą ilość błonnika, ale jeżeli płatki górskie będziemy gotowować, również zawartość błonnika zmniejszy się. Należy pamiętać, że wraz z długością gotowania, ilość błonnika maleje. Tak jest i w tym przypadku.

Reszta składników odżywczych jest zbliżona.

 

Moja rada


Najlepiej nie gotować płatków. Dodać do mleka lub jogurtu i chwilę poczekać, aż zmiękną.

Jeżeli lubicie miękkie płatki użyjcie błyskawicznych, ich się nie gotuje, również są dobre do mleka czy jogurtu, lecz zawierają odrobinę mniej składników odżywczych.

Można też użyć płatków owsianych płatków górskich lub ekologicznych do jogurtu lub innych potraw bez gotowania. Oczywiście, jak Wam nie przeszkadza twardość płatków.

Jeżeli gotujecie owsiankę na mleku lub wodzie, użyjcie zwykłych lub górskich.

Jeżeli używacie płatków owsianych do wypieku chleba użyjcie zwykłych – są najtwardsze.

Dodam, że płatki im dłużej gotowane to węglowodany rozkładają się i więcej powstaje węglowodanów prostych. Stają się bardziej strawne, co ważne jest dla dzieci, osób z w wrażliwym układem pokarmowym. Nie dla wszystkich surowe płatki owsiane są zalecane.

Bez względu na to, jaki rodzaj wybierzecie, płatki owsiane są uznane za żywność o wyjątkowych właściwościach sprzyjające zdrowiu serca, zmniejszaniu ryzyka cukrzycy typu 2 oraz otyłości.