Badanie wykazało, że niewielka dawka miodu gryczanego podana przed snem zapewnia lepszą ulgę w nocnym kaszlu i trudnościach ze snem u dzieci niż brak leczenia lub dekstrometorfanu (DM), środka tłumiącego kaszel występującego w wielu dostępnych bez recepty lekach na przeziębienie.

Miód wykonał lepszą pracę, zmniejszając nasilenie, częstotliwość i uciążliwą naturę nocnego kaszlu z powodu infekcji górnych dróg oddechowych niż DM lub brak leczenia. Miód wykazał również pozytywny wpływ na jakość snu zarówno dziecka kaszlącego, jak i jego rodziców. DM nie był znacząco lepszy w łagodzeniu objawów niż brak leczenia.

Ustalenia te są szczególnie godne uwagi, ponieważ rada doradcza FDA niedawno zaleciła, aby dzieciom w wieku poniżej 6 lat nie podawano bez recepty leków na kaszel i przeziębienie z powodu ich braku skuteczności i możliwości wystąpienia działań niepożądanych.

W poprzednim badaniu opublikowanym w 2004 r. Ian Paul z Penn State College of Medicine i jego współpracownicy wykazali, że ani DM, ani difenhydramina, inny wspólny składnik leków na przeziębienie, nie działały lepiej niż placebo w zmniejszaniu nocnego kaszlu lub poprawianiu jakości snu. Jednak miód był używany od wieków w niektórych kulturach do leczenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel, i jest uważany za bezpieczny dla dzieci w wieku powyżej 12 miesięcy. Miód ma ugruntowane działanie przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe, co może tłumaczyć jego wkład w gojenie się ran. Miód łagodzi również kontakt, co może pomóc wyjaśnić jego wpływ na kaszel, jak sugeruje Światowa Organizacja Zdrowia.

W najnowszym badaniu naukowcy zapisali 105 dzieci w wieku od 2 do 18 lat w jednym miejscu prowadzącym praktykę lekarską. Pierwszej nocy badania dzieci nie były leczone. Rodzice odpowiedzieli na pięć pytań dotyczących kaszlu i jakości snu dziecka, a także jego jakości snu. Drugiej nocy dzieci otrzymywały albo miód, sztuczny DM o smaku miodu, albo brak leczenia około pół godziny przed pójściem spać. Rodzice odpowiedzieli na te same pięć pytań następnego dnia rano.

Zobacz więcej: W JAKIEJ TEMPERATURZE MIÓD TRACI SWOJE WŁAŚCIWOŚCI?

Randomizowane badanie zostało częściowo podwójnie zaślepione: personel medyczny nie wiedział, jakie leczenie otrzymała każda uczestnicząca rodzina, rozdając zamkniętą kopertę zawierającą strzykawkę. Rodzice dzieci, którzy otrzymywali miód lub sztuczny DM o smaku miodu w odmierzonej strzykawce, byli zaślepieni na swoją grupę terapeutyczną. Rodzice dzieci w grupie bez leczenia otrzymali pustą strzykawkę, dlatego byli świadomi grupy leczenia ich dziecka.

Po drugiej stronie rodzice ocenili miód jako znacznie lepszy niż DM lub brak leczenia objawowego złagodzenia nocnego kaszlu i trudności ze snem. W kilku przypadkach rodzice zgłaszali łagodne skutki uboczne leczenia miodem, takie jak nadpobudliwość.

„Nasze badanie stanowi uzupełnienie rosnącej literatury kwestionującej stosowanie DM u dzieci, ale stanowi także uzasadnioną i bezpieczną alternatywę dla lekarzy i rodziców” – powiedział Paul, pediatra, badacz i profesor pediatrii w Penn State College of Medicine i Penn State Children’s Hospital. „Z pewnością należy rozważyć dodatkowe badania, ale mamy nadzieję, że lekarze wezmą pod uwagę pozytywny potencjał miodu jako leczenia, biorąc pod uwagę brak udowodnionej skuteczności, kosztów i potencjalnego działania niepożądanego związanego ze stosowaniem DM”.

Potencjalnie niebezpieczne skutki DM u małych dzieci obejmują reakcje dystoniczne, ciężkie mimowolne skurcze mięśni i skurcze. Ponadto DM jest powszechnie stosowany jako narkotyk przez nastolatki.

Kaszel jest przyczyną prawie trzech procent wszystkich wizyt ambulatoryjnych w Stanach Zjednoczonych, bardziej niż jakikolwiek inny objaw. Jest to szczególnie uciążliwe w nocy, ponieważ zakłóca sen. Konsumenci wydają miliardy dolarów każdego roku na leki na kaszel i przeziębienie bez recepty, pomimo niewielkich dowodów na to, że leki te zapewniają znaczną ulgę.

Źródło:

Penn State University. „Miód lepsza opcja na dziecięcy kaszel niż leki bez recepty”. ScienceDaily. ScienceDaily, 4 grudnia 2007 r. http://www.sciencedaily.com/releases/2007/12/071203164750.htm