Miłośnicy kawy coraz chętniej stawiają na produkty najwyższej jakości, które pochodzą z rzemieślniczych palarni. Okazuje się, że w świecie kawy cały czas zauważamy nowe propozycje. Już od kilku lat znana jest tzw. kawa speciality, którą można pić nie tylko na ciepło. Przyjrzyjmy się temu, czym wyróżniają się kawy tego typu. Dlaczego są tak popularne? Jakie zalety ma kawa speciality? O czym warto wiedzieć?

Kawa speciality

Czym jest kawa speciality? Najprościej rzecz ujmując, są to kawy Arabiki, które osiągnęły w specjalnym teście wyniki wyższe niż 80 punktów. To pozwoliło uzyskać tytuł Q Arabica Gardner, przyznawany przez ekspertów. Pamiętajmy o tym, że kawa speciality zawsze pochodzi z plantacji pojedynczej. W tej sytuacji stosuje się rzemieślniczy wypał, który trwa kilkanaście minut. W efekcie zachowane są najdelikatniejsze nuty produktu. W filiżance taka kawa oddaje wyjątkowy charakter plantacji. Nie każdy wie, że kawy speciality stanowią ułamek produkcji światowej. Do niedawna kojarzyły nam się z luksusem, a teraz można liczyć na większą dostępność i popularność. W Stanach Zjednoczonych uwielbiana jest kawa speciality, tak samo jak w naszym kraju. Za sprawą zmian rynkowym coraz chętniej doceniamy aromat i smak wyjątkowej kawy tego rodzaju.  Jednym z producentów kaw speciality w Polsce jest MottCoffee.

 

Wyjątkowa kawa – czym się cechuje?

Smakosze kawy nie wybierają byle jakich produktów podczas zakupu. Każdy z nas chce wiedzieć, co mamy w filiżance i skąd pochodzi nasza kawa. Faktem jest, że inaczej smakują kawy z różnych krajów, czy nawet z różnych plantacji w tym samym obszarze. Warto wiedzieć, że kawę speciality wypijemy nie tylko na ciepło. Ostatnio popularne stało się picie kawy z dodatkiem lodu. Ogromnym uznaniem cieszy się także cold brew coffe – jest to kawa macerowana w zimnej wodzie. Możemy ją kupić jako produkt gotowy lub przygotować samemu w domu.

 

Popularna kawa speciality

Popularność kawy speciality aktualnie nikogo już nie dziwi. Doceniamy wersję cold brew, która ma uniwersalne zastosowanie. Nie bez znaczenie jest to, że kawa tego typu stanowi zamiennik dla energetyków. Posłuży nam w trakcie długiej podróży lub wymagającej pracy. Poza tym, stanowi doskonały zastrzyk energii przed wysiłkiem fizycznym lub regenerację po ćwiczeniach. Co jeszcze jest ważne? Kawy speciality to napoje niskokaloryczne. Wersja zimna jest ciekawą propozycją na letnie dni. Kluczowe jest to, że napój stanowi bombę antyoksydantów.

Artykuł sponsorowany.