Co to jest oświadczenie zdrowotne?

Oświadczenie zdrowotne to nic innego jak informacja na opakowaniu żywności sugerująca, że żywność lub jej określony składnik ma korzystny wpływ na zdrowie, na przykład:

  • potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi
  • fosfor pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów
  • witamina c wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego

Podobne stwierdzenia można  zaobserwować np. na sokach, smoothie czy produktach „superfoods”. Ważne jest, aby komunikat był zrozumiały i czytelny dla konsumenta, aby mógł świadomie wybierać produkty spożywcze.

Istotne jest nie tylko miejsce umieszczenia informacji, ale i kolorystyka, grafika. Warto wiedzieć, że producent musi użyć określonych  wyrażeń zawartych Rozporządzeniu WE nr 1924/2006. Oświadczenia zdrowotne podlegają ocenie naukowej przez Eu­ropejski Urzędds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wszystko to, aby chronić nas konsumentów.

Oświadczenie zdrowotne powinno być  prawdziwe, zrozumiałe, rzetelne, przydatne. 

Fakty o żywości razem z Health Claims Unpacked !

Fakty o żywności postanowiły wesprzeć projekt naukowy Health Claims Unpacked (Oświadczenia Zdrowotne Rozpakowane).  To platforma cyfrowa dostępna w internecie, która ma wspomóc konsumentów w lepszym rozumieniu oświadczeń zdrowotnych.

Celem projektu jest przygotowanie źródła, które wspomoże producentów żywności, sprzedawców czy marketerów w efektywniejszym komunikowaniu korzyści zdrowotnych żywności, tak aby konsumenci mogli podejmować bardziej świadome wybory zakupowe.

Strona dostępna jest w 4 językach, a konsumenci z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Polski mogą mieć swój wkład w badanie. W ramach interaktywnej zabawy, dostępne są zarówno treści edukacyjne, jak i proste narzędzia do projektowania opakowań. Pomoc konsumentów wyrażona poprzez udział w aktywnościach online może w przyszłości pomóc  w tworzeniu jaśniejszych komunikatów zdrowotnych na opakowaniach żywności.

Badanie składa się z 3 części:

  • edukacyjnej
  • zakupowej
  • specjalnej sekcji, w której konsumenci mają możliwość zaprojektowania własnego oświadczenia zdrowotnego na opakowaniu

Każde wypełnione zadanie jest na wagę złota :).

Jak włączyć się do projektu?

  1. Kliknij link: www.unpackinghealthclaims.eu
  2. Niezbędny będzie Twój email, w celu weryfikacji –  w badaniu można wziąć udział tylko raz
  3. Po rejestracji możesz zacząć zabawę i wspomóc badania naukowe
  4. Po wypełnieniu ankiety dostaniesz bezpłatną ulotkę informacyjną „Witaminy i minerały w naszej diecie”

Projekt trwa tylko do końca roku 2020, w związku z tym, że Fakty o żywności wspierają naukowe projekty – ja – autorka strony i zespół naukowców z Wielkiej Brytanii zachęcam do wzięcia udziału. Im więcej nas, tym lepiej :).

Badanie trwa około 10-15 minut.

Już dziś możesz wspomóc projekt, aby lepiej zrozumieć oświadczenia żywieniowe!

Projekt „Health Claims Unpacked” finansowany ze środków Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), prowadzony jest pod przewodnictwem  prof.  Rodneya Jonesa, profesora socjolingwistyki z brytyjskiego University of Reading oraz wspierany przez partnerów z całej Europy, między innymi przez British Nutrition Foundation (BNF) czy oraz monachijską politechnikę Technical University of Munich (TUM), a także platformę internetową Foodmaestro.