Jaka jest różnica między olejem rafinowanym a nierafinowanym?

Na rynku jest wiele olejów tłoczonych z różnych roślin. Dodatkowo na opakowaniach pojawiają się pojęcia takie jak: rafinowany olej, tłoczony na zimno, nierafinowany. Dowiedz się, jaka jest różnica między olejem rafinowanym a nierafinowanym?
 
 
Rafinacja, mówiąc w prosty sposób, to proces oczyszczania oleju z wykorzystaniem środków chemicznych (np. ropy naftowej). Natomiast olej nierafinowany uzyskujemy dzięki mechanicznemu tłoczeniu na zimno, na przykład przez wypłukiwanie wodą.
 
Te dwa procesy różnią się przede wszystkim temperaturą. W pierwszej metodzie używa się wysokiej temperatury nawet 100 ° C, w drugiej jedynie 40 – 50 ° C. Dzięki niższej temperaturze, substancje odżywcze wrażliwe na ciepło, w dużej części zostają w oleju, zatrzymują się też zanieczyszczenia. Wysoka temperatura sprawia, że olej rafinowany jest dużo trwalszy od nierafinowanego 1.

 
Celem rafinacji jest usunięcie zawieszonych w oleju białek, szkodliwych wolnych kwasów tłuszczowych, chemicznych środków ochrony roślin, metali.
 
Razem z nimi usuwane są niektóre barwniki (karotenoidy, chlorofile) oraz przeciwutleniacze cenne pod względem zdrowotnym. Eliminowane są też substancje zapachowe i smakowe 2.
 
Porównując rafinacje i tłoczenie na zimno, zawartość kwasów omega-3 nie zmienia się, oba oleje bogate są w witaminę E i sterole roślinne. Osobom podatnym na alergię zalecane są oleje rafinowane ze względu na usunięte zanieczyszczenia i alergeny.
 
Do smażenia służą oleje wyłącznie rafinowane, podczas ich ogrzewania powstaje dużo mniej związków rakotwórczych, odwrotnie do olejów tłoczonych na zimno.
 
Oleje nierafinowane zalecane są do użytku na surowo np. do sałatek.
 
Oleje tłoczone na zimno pozyskuje się z roślin oleistych z zawartością tłuszczów powyżej 15%. Wyjątek stanowi amarantus, który ma od 4,9% do 8,1% tłuszczu 3.
 
Rośliny oleiste to m.in.: rzepak, słonecznik, dynia, wiesiołek, orzechy, oliwki, kiełki pszenicy. Wiele z nich stosowanych jest w kosmetyce, ze względu na ich cenne składniki przeciwutleniające.
 

Różnica między olejem rafinowanym a nierafinowanym


Jaka jest różnica między olejem rafinowanym a nierafinowanym?
 
RAFINOWANY:
• oczyszczanie temp. około 100 ° C z użyciem chemicznych środków
• usunięcie wielu składników szkodliwych, a także cennych dla zdrowia
• brak zapachu i pierwotnej barwy
• nadaje się do smażenia
NIERAFINOWANY:
• uzyskiwanie przy temp. 40-50 ° C, delikatnymi metodami
• obecność cennych składników odżywczych, ale też zanieczyszczeń
• charakterystyczny zapach i barwa
• nadaje się do stosowania na surowo