Czy słodycze mogą być zdrowe?

Kto z nas nie ma słabości do tabliczki mlecznej czekolady? Mało jest osób na świecie, które nie lubią słodkości. Znaczna część populacji nie wyobraża sobie bez nich życia! Jemy słodycze nawet ze świadomością, że mogą nam szkodzić… Jednak czy wszystkie łakocie są zgubne? Czy są dobre słodycze? Sprawdziliśmy.

 

Czy słodycze mogą być zdrowe?

Zdarzają się sytuacje, w których jedzenie słodkości jest wskazane. Często cukrzycy, którzy borykają się z nagłymi spadkami cukru, powinni mieć zawsze przy sobie coś słodkiego. Olbrzymie wahania cukru mogą być nawet przyczyną śmierci! Są więc sytuacje, w których jedzenie cukierków jest dobre… W większości przypadków jednak tak nie jest. Słodycze w dużej mierze składają się z cukrów prostych, które powodują nagły wzrost glukozy we krwi. To może być dobre dla cukrzyka, jednak dla zdrowej osoby, takie wahania glukozy mogą być szkodliwe.

Łakocie, które znajdziesz w sklepach, pełne są konserwantów, barwników i innych szkodliwych substancji, jeśli zależy nam na zdrowszych opcjach, to lepiej jest je przyrządzić w domu samemu.

Czy domowe słodycze są zdrowe?

Domowe słodycze z pewnością będą zdrowsze. Przede wszystkim dlatego, że masz świadomość, co się dokładnie w nich znajduje, możesz kontrolować ilość cukru, a nawet zamienić go na erytrytol. Zdrowe łakocie można przyrządzić samemu lub kupić w sklepie z ekologiczną żywnością. Zdrowych słodyczy, deserów domowej produkcji szukaj na Sprzedajemy, w serwisie ogłoszeniowym, gdzie możesz znaleźć oferty lokalnych cukierników. Możliwe, że natrafisz na kogoś, kto przyrządza łakocie bez cukru.

 

Jakie zdrowe słodycze można kupić w sklepie?

Nie zawsze ma się czas na to, by samemu przyrządzić zdrowe słodycze. Czy jest zatem coś słodkiego, co można kupić w sklepie, a nie wyrządzi nam zbyt dużej krzywdy? Mamy kilka propozycji, jeśli już potrzebujesz łakoci ze sklepu kup gorzką czekoladę, najlepiej taką z wysoką zawartością kakao, jedna tabliczka zawiera w sobie dużo potasu i magnezu, które wspierają pracę mózgu i układ nerwowy. Kolejnym pomysłem są sezamki, nasiona sezamu są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, a sam batonik najczęściej składa się z sezamu i miodu. Bakalie również mogą być dobrym sposobem na zniwelowanie apetytu na cukier, suszone owoce są słodkie i sycące.

Czemu mamy ochotę na słodycze?

Możliwe, że nasza chęć na słodycze wynika z genetyki. Nasi przodkowie, kiedyś, by rozpoznać czy jedzenie jest trujące, musieli go kosztować. Słodki smak oznaczał, że jedzenie jest bezpieczne.

 

Czy trzeba rezygnować ze słodyczy na diecie redukcyjnej?

Dużo mówiliśmy o tym, że słodycze nie są zbyt zdrowe, ale to nie znaczy, że trzeba z nich zrezygnować. Ważne jest to, by zachować umiar. Z łakoci nie trzeba rezygnować nawet, będąc na diecie redukcyjnej. Dzienna dawka cukrów prostych według WHO dla dorosłego człowieka powinna wynosić nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania, jeśli zwracasz uwagę na ilość spożywanych cukrów i nie przekraczasz zalecanej dawki, to możesz śmiało skusić się na coś wysokokalorycznego. Częściej mówi się o eliminowaniu słodyczy w diecie, ponieważ trudno jest zapanować nad ilością przyjmowanego cukru, jednak nie jest to niemożliwe.

Artykuł sponsorowany.