Mąka pytlowa – co to za typ mąki i jakie jest jej zastosowanie?

Obecnie rynek oferuje wiele rodzajów mąk. Różnią się od siebie rodzajem i typem. Rodzaj określa gatunek rośliny, z jakiej została wykonana mąka. Wśród mniej popularnych, aczkolwiek bardzo wartościowych składników dań mącznych znajduje się mąka pytlowa. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest i do czego można ją stosować!

Jak powstaje mąka pytlowa?

Mąka pytlowa to mąka żytnia typ 720. Skąd taka nazwa? Podczas produkcji ziarna są kilkukrotnie mielone, a następnie przesiewane przez pytel, czyli rodzaj rękawa lub sita wykonanego zwykle z wełny lub jedwabiu. Służy on do podziału mielonego produktu na frakcje. To sprawia, że w gotowej mące pytlowej jest bardzo mało zmielonej łuski ziarna, zarodków i otrębów.

Czym charakteryzuje się mąka żytnia pytlowa?

Mąkę pytlową można poznać po jasnej, szarobrązowej barwie. Jedną z cech charakterystycznych mąk żytnich jest zawartość popiołu. Okrywa ziarna zawiera go około 8%, ale w procesie mielenia ziarna większa część zostaje usunięta. Zawartość popiołu w mące żytniej typ 720 wynosi od 0,59% do 0,78%.

Najważniejsze różnice między mąką żytnią pytlową a mąką pszenną

Mąka pytlowa, tak samo jak wszystkie mąki żytnie, nie jest tak dokładnie oczyszczana w procesie mielenia jak mąki pszenne. Dlatego jest w niej więcej błonnika i posiada niski indeks glikemiczny. Z tego powodu jest odpowiednia dla diabetyków. Regularne spożywanie produktów z mąki żytniej typ 720 pomaga dostarczyć organizmowi substancje, które wykazują korzystny wpływ na naturalny proces regulacji poziomu cukru we krwi. Z uwagi na to, że ma mniejszą zawartość glutenu od mąki pszennej, jest polecana osobom z problemami trawiennymi.

Wartość odżywcza mąki pytlowej

Mąka żytnia typ 720, czyli mąka chlebowa pytlowa dostarcza około 327 kcal w 100 g produktu. Jej wartość energetyczna to 1370 kJ. W porcji 100 g zawiera 1,7 g tłuszczu, 77 g węglowodanów (w tym 2,5 g cukrów) oraz 5,9 g białka. Produkty z mąki pytlowej to także solidna porcja błonnika. Z uwagi na to, że pieczywo z tego rodzaju mąki jest bardzo sycące, sięgają po nie osoby dbające o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zmagające się z cukrzycą.

Do czego używa się mąki pytlowej?

Ten rodzaj mąki służy m.in. do produkcji chleba pytlowego. Włączenie tego pieczywa do jadłospisu korzystnie wpływa na trawienie. Odpowiada za to obecność kwasu mlekowego oraz witamin z grupy B w gotowym wypieku. Chleb pytlowy jest też bogaty w składniki mineralne: wapń, potas, cynk, mangan, żelazo, magnez i fosfor. Ten rodzaj mąki nadaje się też jako dodatek do innych wypieków. Może być składnikiem mieszanki mąk lub występować samodzielnie. Mąka pytlowa jest idealna do przygotowywania zakwasu na żur. Mąka żytnia nadaje mu charakterystyczny kwaśny smak i lekko orzechowy aromat.

Mąka pytlowa to mąka żytnia typ 720. Zawiera wysokiej jakości węglowodany, a także tłuszcz i białko. Wyrabia się z niej popularny chleb pytlowy bogaty w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdują się w nim też cenne dla człowieka witaminy z grupy B.

Gdzie kupić mąkę pytlową?

Mąkę pytlową można kupić w większości sklepów spożywczych, takich jak supermarkety, hipermarkety. Zdarza się również, że oferuje ją sklep zielarski lub sklep ze zdrową żywnością. Warto sprawdzić lokalne sklepy spożywcze w Twojej okolicy lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aby znaleźć sklep, który oferuje mąkę pytlową.

Artykuł sponsorowany.