W badaniu przeanalizowano odpowiedzi ponad 200 000 uczestników – 159 907 kobiet i 46 341 mężczyzn – w trzech dużych badaniach prospektywnych, które oceniały spożycie diety i były prowadzone przez ponad 25 lat. Każdemu uczestnikowi co cztery lata dostarczano ankietę dotyczącą częstotliwości jedzenia i pytano o częstotliwość spożywania około 130 produktów spożywczych.

Zespół odkrył, że najsilniejszy związek między rakiem jelita grubego a wysoce przetworzoną żywnością wśród mężczyzn pochodzi z gotowych do spożycia produktów mięsnych, drobiowych lub rybnych. Produkty te obejmują niektóre przetworzone mięsa, takie jak kiełbaski, bekon, szynka i ciastka rybne.
Zespół odkrył również, że wyższe spożycie napojów słodzonych cukrem, takich jak napoje gazowane, napoje na bazie owoców i słodkie napoje na bazie mleka, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego u mężczyzn.
Naukowcy znaleźli odwrotną zależność między przetworami mlecznymi, w tym jogurtem, a ryzykiem raka jelita grubego wśród kobiet. Żywność taka jak jogurt naturalny może potencjalnie przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi innych rodzajów wysoce przetworzonej żywności na kobiety.
Dodatki do żywności sprzyjają zmianie mikroflory jelitowej oraz promują stan zapalny. Zanieczyszczenia powstające podczas przetwarzania żywności mogą migrować z opakowań, co może sprzyjać rozwojowi nowotworów.