Miód manuka

Miód Manuka jest ciemnym miodem jednokwiatowym bogatym w fenole, a obecnie zyskuje wiele uwagi ze względu na swoje działanie przeciwdrobnoustrojowe. Naukowcy odkryli, że miód jest skuteczny przeciwko szerokiej gamie patogenów 1.

Miód Manuka produkowany z nektaru kwiatów drzewa Manuka. Odmianę tą uzyskujemy dzięki pszczołom miodnym Apis mellifera, przy użyciu nowozelandzkich roślin Manuka, na których rośnie specyficzna odmiana kwiatowa o nazwie Leptospermum scoparium.

Według naukowców, aby uzyskać pożądane korzyści zdrowotne dorosły człowiek powinien spożywać 70-95 gramów dziennie. To jest 2-3 łyżki 2.

W skład miodu Manuka wchodzą węglowodany, minerały, białka, kwasy tłuszczowe, związki fenolowe i flawonoidowe.

Chociaż takie związki znajdują się w innych rodzajach miodów, w miodzie Manuka występują również inne unikalne cechy, takie jak niezwykle wysoki poziom metyloglioksalu (MGO) powstałego z dihydroksyacetonu (DHA), który koreluje z działaniem przeciwbakteryjnym 3.

Methylglyoxal (MGO)

Methylglyoxal występuje w miodzie Manuka w niespotykanych nigdzie indziej ilościach. Wyniki badań profesora Henle zostały opublikowane w Molecular Nutrition & Food Research Journal w styczniu 2008 roku. Methylglyoxal to dwukarbonylowy organiczny związek chemiczny całkowicie naturalny. Jego niewielkie ilości powstają na drodze glikolizy w organizmie człowieka oraz w tkankach roślinnych i zwierzęcych.

Miód Manuka wymaga specjalistycznego przechowywania, a dokładne sprawdzenie miodu jest niezbędne do potwierdzenia jego jakości i czystości. Na wszystkich etapach tego procesu należy przestrzegać rygorystycznych przepisów.

Zawartość methylglyoxalu w miodzie Manuka może być nawet do kilkuset razy wyższa niż w innych produktach spożywczych. Dodatkowo w połączeniu z innymi składnikami miodu (m.in. z polifenolami) działają synergicznie. Oznacza to, że razem mają mocniejsze działanie niż suma ich działań osobno.

W poniższej tabeli przedstawiono zawartość MGO w wybranych produktach spożywczych.

PRODUKT SPOŻYWCZY ZAWARTOŚĆ MGO
Miód Manuka 38-829 mg/kg
Inne rodzaje miodów 0-135 mg/kg
Sos sojowy 8,7 mg/l
Chleb 0,79 mg/kg
Napoje alkoholowe 0-26 1,5 mg/l
Czarna kawa parzona 7 mg/l
Oliwa z oliwek 0,61 mg/l

Tabela 1. Zawartość methylgloxalu w wybranych produktach spożywczych

Źródło: Committee on toxicity of chemicals in food, consumer products and the environment 3

Podczas dojrzewania miodu zawartość MGO może wzrastać.

Badania potwierdzają, że przechowywanie w odpowiednich warunkach powoduje wzrost wartościowego składnika MGO. Świeżo wyprodukowany miód manuka zawierał niski poziom MGO (139–491 mg kg- 1 ), ale podczas przechowywania w 37°C jego zawartość wzrosła. Poziomy MGO w miodach wielokwiatowych są niskie, wahają się od 0,4 do 5,4 mg kg- 1 .

W dwóch badaniach zgłoszono wysokie poziomy MG w miodach manuka w zakresie od 48 do 743 mg kg- 1  i 189 do 835 mg kg -1 6.

Jakie są właściwości MGO?

Wyjątkowy składnik miodu manuka MGO wykazuje szereg właściwości korzystnie wpływających na organizm człowieka.

Przede wszystkim wiele badań potwierdza oddziaływanie na bakterie, hamuje wzrost chorobotwórczych bakterii gram dodatnich i gram ujemnych 7, 8.

Oprócz hamowania wzrostu bakterii, glioksal (GO) i MGO z miodu Manuka mogą wspomagać gojenie ran i regenerację tkanek dzięki swoim właściwościom immunomodulującym.

Miody Manuka różnią się pomiędzy sobą składem. Niezależni naukowcy stworzyli rzetelny system certyfikacji miodów Manuka, który informuje o rzeczywistym składzie miodu, tym samym chroni konsumenta przed nadużyciami ze strony nieuczciwych producentów.

Firma Manuka Health New Zealand Ltd. (MHNZ), bazując na odkryciu prof. Henle, stworzyła pionierski system określenia jakości miodu Manuka wyrażanej w zawartości składnika – methylglyoxal (MGO). MHNZ jako pierwsza wprowadziła metodę oznaczania poszczególnych partii miodu z wykorzystaniem symbolu MGO™, tworząc tym samym nowe standardy.

Oznaczenie to informuje konsumentów o koncentracji methylglyoxalu we wszystkich słoikach konkretnej partii miodów Manuka, w przeliczeniu na kilogram miodu.

Przykładowo, symbol MGO™ 400+ oznacza, że zawartość methyloglyoxalu w tym miodzie wynosi co najmniej 400 mg/kg.

https://miodymanuka.pl/miody-manuka-mgo-100

Gdzie kupić certyfikowany miód manuka?

Certyfikowane miody manuka możemy kupić na stronie internetowej miodymanuka.pl oraz propharma24.pl.

Stacjonarnie można dostać je również w Dr Gaja Delikatesy ul. Wrocławska 21 (Warszawa).

W sklepie dostępne są różne pojemności słoiczków miodu oraz o różnych zawartościach MGO.

Poniższa tabela przedstawia oznaczenie na słoiku oraz rzeczywistą zawartość MGO z wyników badań z 2020 roku.

Gwarantowana zawartość

MGO™

Rzeczywista zawartość

MGO™

100+ 205,7 mg/kg
250+ 426,1 mg/kg
400+ 538,5 mg/kg
550+

678,2 mg/kg

 

Tabela 2. Wyniki badań zawartości methylglyoxalu przeprowadzonych w 2020 roku 9

Jak widzimy, rzeczywista ilość MGO jest dużo większa niż deklarowana podana na opakowaniu. Tak więc wykazuje większe korzyści zdrowotne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie o miodzie manuka znajdziesz na stronie internetowej: https://miodymanuka.pl

Pamiętaj, że miodu nie powinno podawać się dzieciom poniżej 1 r.ż.

Artykuł zawiera lokowanie produktu.