Wysoki poziom cukru we krwi najczęściej pojawia się po posiłku bogatym w węglowodany. U osób chorujących na cukrzycę nie jest zjawiskiem korzystnym – często muszą one wtedy przyjąć dodatkową dawkę insuliny. Niemniej jednak istnieją także naturalne sposoby na obniżenie poziomu cukru, które nie obciążają zanadto naszego organizmu.

 

Aktywność fizyczna

Chcąc obniżyć poziom cukru we krwi, warto postawić przede wszystkim na aktywność fizyczną. W trakcie wykonywania ćwiczeń spalamy kalorie, a jednocześnie pozbywamy się nadmiaru glukozy z organizmu. Ćwiczenia są doskonałym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, bez względu na porę roku. Nie chodzi o to, aby po obfitym posiłku od razu wybrać się na siłownię – w zupełności wystarczy bowiem krótki spacer szybkim marszem, aby poziom cukru we krwi uległ obniżeniu. Pamiętajmy, że regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, pomaga utrzymać dobrą kondycję, a także właściwą masę ciała, co jest bardzo istotne w kontekście ryzyka zachorowania na cukrzycę. Jazda na rowerze, spacery, pływanie – tego typu aktywności zdecydowanie sprzyjają zdrowiu.

Produkty roślinne

Niektóre zioła i produkty roślinne pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego warto dodawać je do potraw. Wśród tych, które sprawdzają się najlepiej, można wyróżnić berberynę, czosnek, cynamon, imbir oraz morwę białą. Istnieje również możliwość przygotowania naparów ziołowych, które warto wypijać zwłaszcza po obfitym posiłku. Możemy kupić je w formie gotowych mieszanek lub saszetek w sklepach ze zdrową żywnością oraz w aptekach. Produkty roślinne, a zwłaszcza zioła, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu i to nie tylko w kontekście obniżania poziomu cukru we krwi. O naturalnym obniżaniu cukru przeczytasz w tym artykule – Jak naturalnie obniżyć poziom cukru we krwi? Poznaj 7 roślin.

Zrównoważona dieta

Naturalnym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi jest stosowanie zrównoważonej diety. Zaleca się ją nie tylko osobom chorującym na cukrzycę, lecz również pacjentom z grup podwyższonego ryzyka, a także seniorom, u których często rozwija się cukrzyca typu 2. Posiłki powinny bazować na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Należy unikać białego pieczywa, dań przetworzonych, słodyczy oraz owoców w dużej ilości. Bardzo ważne jest spożywanie odpowiednich ilości białka oraz tłuszczów, tak aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jednocześnie, w przypadku spożycia obfitego posiłku, nie należy przeprowadzać tak zwanej głodówki. Może ona doprowadzić do znacznych wahań poziomu cukru we krwi, stanowiących zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji umiarkowana aktywność fizyczna, która pozwoli spalić nadmiar glukozy. Po obfitym posiłku można też ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, jednak wyłącznie w krótkiej perspektywie czasowej.

 

Artykuł sponsorowany.