Osoby pijące herbatę żyją dłużej

9 stycznia 2020 r. naukowcy z Chińskiej Akademii Badań Medycznych opublikowali badania dotyczące picia herbaty.

Picie herbaty co najmniej trzy razy w tygodniu wiąże się z dłuższym i zdrowszym życiem.

Przeanalizowano dane ponad 100 000 osób bez historii zawału serca, udaru mózgu lub raka. Uczestników podzielono na dwie grupy: zwykłych pijących herbatę (trzy lub więcej razy w tygodniu) i nigdy lub nieregularnie pijących herbatę (mniej niż trzy razy w tygodniu) i obserwowano przez okres średnio 7,3 lat.

Zwykłe spożywanie herbaty wiązało się ze zdrowszymi latami życia i dłuższą oczekiwaną długością życia.

Na przykład analizy oszacowały, że 50-letnie osoby pijące herbatę rozwiną chorobę wieńcową i udar mózgu 1,41 lat później i będą żyły 1,26 lat dłużej niż ci, którzy nigdy lub rzadko pili herbatę.

W porównaniu z osobami nie pijącymi herbaty lub rzadko pijącymi, konsumenci zwykłej herbaty mieli o 20% mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu, o 22% mniejsze ryzyko śmiertelnej choroby serca i udaru mózgu, a także o 15% mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Dr Gu zauważył, że preferencje dla zielonej herbaty są wyjątkowe w Azji Wschodniej. „W naszej populacji badawczej 49% zwykłych osób pijących herbatę najczęściej spożywało zieloną herbatę, a tylko 8% preferowało czarną herbatę. Niewielki odsetek zwykłych osób pijących czarną herbatę może utrudniać obserwowanie silnych skojarzeń, ale nasze ustalenia wskazują na różnicę między rodzajami herbaty.

W grę mogą wchodzić dwa czynniki. Po pierwsze, zielona herbata jest bogatym źródłem polifenoli, które chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi i ich czynnikami ryzyka, w tym nadciśnieniem i dyslipidemią. Czarna herbata jest w pełni sfermentowana i podczas tego procesu polifenole są utleniane do pigmentów i mogą utracić działanie przeciwutleniające. Po drugie, czarną herbatę często podaje się z mlekiem, co, jak wykazały wcześniejsze badania, może przeciwdziałać korzystnemu wpływowi herbaty na funkcje naczyniowe.

Analizy specyficzne dla płci wykazały, że ochronne efekty zwykłego spożywania herbaty były wyraźne i solidne w odniesieniu do różnych wyników dla mężczyzn, ale tylko umiarkowane dla kobiet. Dr Wang powiedział: „Jednym z powodów może być to, że 48% mężczyzn zwyczajowo spożywa herbatę w porównaniu do zaledwie 20% kobiet. Po drugie, kobiety miały znacznie niższą zapadalność i śmiertelność z powodu chorób serca i udaru mózgu. Różnice te zwiększały prawdopodobieństwo znalezienia statystycznie istotnych wyników wśród mężczyzn.

Źródło: https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/187725?returnurl=https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/187725