Dostałam kilka pytań od czytelniczki. Postaram się na nie odpowiedzieć. Zapraszam.

Czy pomidory można łączyć tylko z awokado lub sałatą?


Nie znalazłam informacji, mówiącej o tym, by nie łączyć pomidora z pozostałymi warzywami. Zestawianie pomidorów z innymi warzywami jest jak najbardziej zalecane. Krąży mit, że nie należy łączyć ogórka z pomidorem. Rzeczywiście ogórek zawiera enzym askorbinazę, który utlenia witaminę C zawartą w pomidorze i innych produktach. Natomiast dla organizmu jest to prawie niezauważalne. Można temu zapobiec przez zmniejszenie pH, zakwaszając mieszankę pomidor-ogórek, np. przez cytrynę lub użycie kiszonego ogórka 1

Pomidor a tłuszcze

Autor pytania przeczytał gdzieś, że powinno się łączyć pomidora z awokado, prawdopodobnie chodzi tu o rozpuszczalność witamin A, D, E i K w tłuszczach. Pomidor zawiera witaminy A, E i K, które dzięki tłuszczom zawartym np. w awokado, są lepiej przyswajalne. Ale to nie znaczy, że bez tego się nie przyswajają, mogą po prostu wolniej. Zamiast awokado można użyć oliwę z oliwek albo inny tłuszcz bogaty w NNKT (wielonienasycone kwasy tłuszczowe).

Czy można spożywać pomidora z produktami zawierającymi białko, wapń?


Nie ma znaczących przeciwwskazań konsumowania pomidora z białkiem czy wapniem. Wątpliwości mogą wynikać z zawartości kwasu szczawiowego w pomidorze. Kwas szczawiowy i wysokie spożycie białka może zwiększyć ilość szczawianu wapnia, a to przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych 2, 3.

Natomiast małe ilości szczawianu, znajdujące się w pomidorze (około 40 mg /100 g), są bez problemu usuwane z organizmu. Największymi źródłami kwasu szczawianowego (ponad 100 mg/100 g produktu) w diecie jest: szpinak, rabarbar, szczaw, kawa i herbata. Optymalna ilość spożywania szczawianów to 50 mg na dobę, do maksymalnie 250 mg  45.

Czy pomidory to warzywa psiankowate?


Według systematyki pomidory należą do rodziny psiankowatych, do tej rodziny należy też papryka, ziemniak i bakłażan. Wszystkie warzywa psiankowate posiadają toksyczną substancję lub do niej podobną, alkaloid solaninę, stąd też w nazwie systematycznej słowo Solanum. W pomidorze znajduje się analogiczna substancja tomatyna.

W niedojrzałych pomidorach znajduje się trujący związek (tomatyna), czy w dojrzałych też się znajduje? 


Tomatyna jest substancją grzybobójczą, owadobójczą, zabija również bakterie, pełni funkcje obronne w roślinie. Podczas dojrzewania dochodzi do degradacji związku 67.

Wraz z dojrzewaniem pomidorów poziom tomatyny i chlorofilu zmniejsza się, a poziom likopenu wzrasta 8

Tak więc nie ma się czego obawiać i należy jeść pomidorów jak najwięcej.