Mikrobiom jelitowy składa się z tysięcy mikroorganizmów żyjących w jelicie. Odgrywają one istotną rolę w trawieniu składników odżywczych i mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na nasze zdrowie, w tym na nasz układ trawienny i odpornościowy.

Mechanizmy wpływu mikrobiomów jelitowych na zdrowie człowieka są wciąż badane, ale dowody sugerują, że spożywanie określonych rodzajów żywności może pozytywnie wpływać na typy bakterii w naszych jelitach lub ich działanie.

Naukowcy z King’s College London zrekrutowali 87 zdrowych dorosłych, którzy już spożywali mniej niż zalecana ilość błonnika pokarmowego i którzy podjadali typowe niezdrowe przekąski (np. czekolada, chipsy). Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: jedna grupa zmieniła przekąski na 56 g całych migdałów dziennie, druga na 56 g mielonych migdałów dziennie, a grupa kontrolna jako kontrola jadła muffinki dopasowane energetycznie. Proces trwał cztery tygodnie.

Naukowcy odkryli, że maślan był znacznie wyższy wśród osób jedzących migdały w porównaniu do tych, którzy spożywali babeczki. Maślan to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który jest głównym źródłem paliwa dla komórek wyściełających okrężnicę. Skuteczne funkcjonowanie tych komórek zapewnia idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów jelitowych, aby ściana jelita była mocna i nie przeciekała ani nie była zaogniona, a także do wchłaniania składników odżywczych.

Nie zaobserwowano znaczącej różnicy w czasie pasażu jelitowego – czas potrzebny na przejście pokarmu przez jelita – jednak osoby jedzące całe migdały miały dodatkowe 1,5 wypróżnienia na tydzień w porównaniu z innymi grupami. Te odkrycia sugerują, że jedzenie migdałów może również przynieść korzyści osobom z zaparciami.

Testy wykazały, że spożywanie całych i mielonych migdałów poprawia dietę ludzi, ponieważ zawiera wyższe spożycie jednonasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, potasu i innych ważnych składników odżywczych w porównaniu z grupą kontrolną.