Suplementacja dla każdego – kiedy warto przyjmować preparaty z witaminami i minerałami?

Suplementy diety stanowią wsparcie dla osób żyjących w pośpiechu oraz najlepszą pomoc w walce z niedoborem witamin i minerałów. Okazuje się, że specjalistyczne preparaty mogą łagodzić wiele dolegliwości i znacznie poprawiać jakość życia – pod warunkiem, że są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Sprawdź, czy to dobra pora, by wprowadzić do swojej diety suplementację.

Suplementy diety a leki – najważniejsze różnice

Suplementami diety nazywamy środki spożywcze zawierające skoncentrowane źródło witamin, minerałów albo innych składników wykazujących efekty odżywcze lub fizjologiczne. Suplementację wprowadza się w momencie zdiagnozowania niedoboru, który nie może zostać uzupełniony przez codzienną dietę. Definicja leków jest zupełnie inna – w uproszczeniu można powiedzieć, że służą one do zapobiegania chorobom lub do ich leczenia. Suplementy są dedykowane także osobom zdrowym, które chcą uzupełnić swoją dietę o pewne składniki odżywcze. Można je kupić w aptekach oraz sklepach internetowych, na przykład na stronie MyBionic.

Zrównoważona dieta i suplementacja – klucz do sukcesu

Zdrowa i zbilansowana dieta to marzenie wielu dorosłych ludzi. Niestety, dynamiczne tempo życia, praca do późnych godzin i obowiązki domowe sprawiają, że trudno znaleźć nam czas na przygotowanie zróżnicowanych i lekkostrawnych potraw. Spożywanie żywności wysoko przetworzonej to jeden z najpopularniejszych błędów, który może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Dzisiaj większość ludzi opiera swoją dietę na ziarnach zbóż, przetworach mlecznych, mięsie, rybach, warzywach i owocach. Na pierwszym miejscu wciąż znajdują się zboża, a w naszym codziennym jadłospisie rzadko występuje pięć porcji warzyw i owoców. Na szczęście nie trzeba od razu wprowadzać rewolucyjnych zmian w swoim menu – wystarczy sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią podstawowe niedobory i sprawią, że zyskamy więcej energii potrzebnej do działania na pełnych obrotach.

Odpowiedzialna suplementacja – jak się do niej przygotować?

Decyzję o suplementacji powinna poprzedzić dokładna analiza stanu zdrowia oraz codziennych nawyków. Najlepiej zrobić to w trakcie konsultacji z dietetykiem lub lekarzem. Warto sięgać po preparaty dopasowane do naszych potrzeb – nie wybierajmy witamin na oślep, ponieważ przedawkowanie składników odżywczych może być równie niebezpieczne, co ich niedobór. Przed wprowadzeniem suplementacji należy:

  • wykonać podstawowe badania,
  • przeanalizować swoje nawyki żywieniowe,
  • upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne do rozpoczęcia kuracji.

Uzupełnianie niedoborów jest bardzo ważne, jednak równie istotne okazuje się ustalenie przyczyny awitaminozy. Czasem jest ona wynikiem ubogiej diety lub wzmożonego wysiłku fizycznego, a w innych przypadkach może być konsekwencją niezdiagnozowanej choroby.

Kto powinien sięgnąć po preparaty z witaminami i minerałami?

Rozpoczęcie suplementacji powinno być odpowiedzią na potrzeby organizmu. Niedobory składników odżywczych dotykają nas wszystkich, dlatego specjalistyczne preparaty są zalecane kobietom i mężczyznom w różnym wieku. Po tabletki i syropy należy sięgnąć wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy świadczące o niskim poziomie witamin i minerałów oraz skonsultujemy nasze dolegliwości ze specjalistą – dzięki temu zyskamy pewność, że suplementacja będzie skuteczna i nie wywoła skutków ubocznych.

Artykuł sponsorowany.