Kurkuma


Kurkuma to roślina, kłącze, które ma bardzo długą historię stosowania leczniczego, sięgającą prawie 4000 lat.

Ze względu na świetny żółty kolor, kurkuma jest również znana jako „szafran indyjski”.

To roślina wieloletnia z rodziny tej samej, co imbir Zingiberaceae.

Na świecie zidentyfikowano aż 133 gatunki, wiele z nich ma różne nazwy na każdym zakątku świata.

Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej.

Indie produkują jej najwięcej i zużywają na własne potrzeby 80% wyprodukowanej kurkumy.

Dzięki swoim nieodłącznym właściwościom i wysokiej zawartości bioaktywnej kurkuminy, kurkuma indyjska jest uważana za najlepszą na świecie.

Zastosowanie kurkumy jest szerokie: nie tylko w gastronomi, ale też jako barwnik ubrań.

 

Skład


Z kurkumy wyizolowano ponad 100 związków. Główne składniki to:

– składniki aktywne oraz barwniki zwane kurkuminoidami: kurkumina (difeniloilometan), demetoksykurykumina i bisdemetoksykurkumina 

– olejki eteryczne: tumeron, atlanton i zingiberon

 – inne cukry, białka i żywice

 

Najlepiej przebadanym składnikiem aktywnym jest kurkumina, która zawiera 0,3-5,4% składu surowej kurkumy.

Kurkumę stosuje się szeroko w medycynie ajurwedyjskiej od stuleci, ponieważ jest nietoksyczna i ma wiele właściwości terapeutycznych, w tym przeciwutleniające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwnowotworowe 1.

Ze względu na niski stopień wchłaniania, kurkumina jest często łączona z bromelainą lub innymi składnikami aktywnymi w celu zwiększenia wchłaniania i nasilonego działania przeciwzapalnego 2.

proszek z kurkumy

 

Wpływ na zdrowie


Nowotwory

 

W ostatnich dziesięcioleciach wzrosło zainteresowanie kurkumą i pochodnymi w leczeniu lub zapobieganiu nowotworom.

Wczesne obserwacje sugerowały, że kurkumina może hamować wzrost komórek nowotworowych może hamować chemiczną karcynogenezę .

Wykazano, że kurkumina osobno lub w kombinacji z innymi lekami przyczynia się do wzrostu śmierci komórek w wielu różnych komórkach nowotworowych, np.: mózgu, piersi, jajnika, jąder, trzustki 678910.

Jeśli kurkumina zwiększy czułość chemioterapii populacji komórek macierzystych, połączenie z konwencjonalną chemioterapią może zabić populację komórek macierzystych 11.

Kolejną interesującą czynnością kurkuminy jest hamowanie ruchliwości, inwazji i przerzutów komórek nowotworowych 1213.

Pacjentom podawano kurkuminę (360 mg w postaci kapsułek) trzy razy dziennie przez 10-30 dni. Autorzy tego badania stwierdzili, że leczenie kurkuminą może poprawić ogólny stan zdrowia pacjentów z nowotworem jelita grubego 14.

 

Choroby sercowo-naczyniowe

 

Łącznie 70 pacjentów zostało przydzielonych do czterech różnych grup: placebo, mała dawka (45 mg/dobę), umiarkowana dawka (90 mg/dobę) i wysoka dawka (180 mg/dobę) kurkuminy. Związek podawano doustnie pacjentom przez 2 miesiące.

Niska dawka kurkuminy była wysoce skuteczna w zmniejszaniu całkowitego cholesterolu i cholesterolu LDL u pacjentów w porównaniu z kurkuminą o wysokiej dawce. Niska dawka kurkuminy zwiększyła poziom cholesterolu HDL w większym stopniu niż wysoka dawka. Wzrost zawartości trójglicerydów był największy w umiarkowanej dawce 15.

Kurkumina (w dawce 0,5 g/dzień) podawana ochotnikom przez 7 dni obniżyła stężenie lipidów w surowicy o 33%, a całkowite stężenie cholesterolu w surowicy o 11,6%, a cholesterol HDL o 29% podwyższyła 16.

 

Cukrzyca

 

Łącznie 240 uczestników zostało losowo przydzielonych do otrzymywania kurkuminy (1,5 g/dobę) lub kapsułek placebo. Uczestnicy grupy leczonej kurkuminą wykazywali lepszą ogólną funkcję komórek β. Autorzy tego badania doszli do wniosku, że kurkumina może być korzystna w populacji osób z cukrzycą 17.

Stres oksydacyjny

Ludzie są często narażeni na ostry lub przewlekły stres z różnych źródeł, w tym środowiska. Wykazano, że kurkuma zmniejsza stres oksydacyjny, a tym samym opóźnia procesy starzenia 18.

Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, chroni przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

 

Zdrowie skóry

 

Istnieją dowody na to, że kurkuma/kurkumina, produkty i suplementy, zarówno doustne, jak i miejscowe, mogą zapewnić korzyści terapeutyczne dla zdrowia skóry 19.

Łuszczyca dotyka około 2% populacji na całym świecie i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. 12 pacjentom z łuszczycą zwykłą podawano codziennie 4,5 g kurkuminy w kapsułkach przez 12 tygodni. Tylko 2 osobom pomogło, ale wykazywali poprawę stanu skóry aż o 88% 20.

kłącze kurkuma

 

Właściwości przeciwzapalne

 

Kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne 2122.

Wykazano również ochronę przed stanami zapalnymi wątroby, przewlekłym narażeniem na arsen i zatrucie alkoholem 23.

W badaniu wzięło udział 286 ochotników narażonych na działanie arsenu z wód podziemnych. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy placebo (143 osoby) i grupy leczonej kurkuminą (143 osoby). 

Kurkuminę podawano w dawce 500 mg dwa razy na dobę przez 3 miesiące w połączeniu z piperyną. Trzy miesiące interwencji kurkuminy zmniejszyły uszkodzenie DNA i opóźniły wytwarzanie reaktywnych form tlenu oraz utlenianie lipidów

Autorzy tego badania doszli do wniosku, że kurkumina może odgrywać pewną rolę ochronną przed uszkodzeniem DNA wywołanym arsenem 24.

 Kurkuma chroni przed szkodliwym działaniem metali ciężkich.

Mężczyznom z zapaleniem pachwiny podawano 400 mg kurkuminy oraz placebo (laktozę), związek okazał się najlepszy w zmniejszeniu stanu zapalnego 25.

Kurkumina odgrywa istotną rolę w przypadkach wrzodów żołądka. Uczestnicy otrzymywali 600 mg sproszkowanej kurkumy, pięć razy dziennie.

Owrzodzenia całkowicie wygoiły się po 4 tygodniach u 48% pacjentów. Wskaźnik powodzenia wzrósł z czasem, przy czym 76% było wolnych od wrzodów po 12 tygodniach leczenia. Nie odnotowano żadnych istotnych działań niepożądanych ani nieprawidłowości we krwi 26.

W innym badaniu 46 pacjentom podawano po 300 g kurkumy 5 razy dziennie przez 4 tygodnie, u 19 pacjentów wrzody ustąpiły 27.

Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe

Helicobakter pyroli jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zakaźnych i jest częstą przyczyną wrzodów trawiennych. 

Bakteria bierze również udział w patogenezie kilku innych chorób, takich jak chłoniak limfatyczny związany z błoną śluzową, gruczolakorak żołądka, niedokrwistość z niedoboru żelaza, choroby skóry i choroby reumatologiczne 28.

W tym badaniu pacjenci byli leczeni dwa razy dziennie przez 7 dni kurkuminą (30 mg). Po 2 miesiącach zaobserwowano znaczną poprawę objawów złego trawienia i zmniejszenie objawów serologicznych zapalenia żołądka 29.

Ekstrakt z kurkumy i olejek z kurkumy hamuje rozwój różnych bakterii, pasożytów i grzybów chorobotwórczych. U królików doświadczalnych zakażonych dermatofitami i grzybami zaobserwowano poprawę zmian chorobowych, ponieważ po 7 dniach stosowania kurkumy zniknęły 30.

 

Jama ustna

 

Masowanie obolałych zębów paloną, mieloną kurkumą eliminuje ból i obrzęk 31.

Nakładanie pasty z 1 łyżeczki kurkumy z ½ łyżeczki, soli i ½ łyżeczki oleju z gorczycy zapewnia ulgę w zapaleniu dziąseł i przyzębia. Zaleca się pocieranie zębów i dziąseł tą pastą dwa razy dziennie 32.

Kurkumowy płyn do płukania ust przygotowany przez rozpuszczenie 10 mg ekstraktu kurkuminy w 100 ml wody destylowanej i 0,005% środka aromatyzującego olejek mięty pieprzowej o pH doprowadzonym do 4 jest tak samo skuteczny jak najszerzej stosowany płyn do płukania jamy chlorheksydyny 33.

Zagrożenia


Bezpieczeństwo, tolerancja i nietoksyczność kurkuminy w wysokich dawkach są dobrze udokumentowane w badaniach klinicznych na ludziach 34.

Kurkumina wykazuje skuteczność wobec wielu chorób człowieka. Niestety jego skuteczność terapeutyczna obniża się z powodu w niskiej biodostępności przez szybki metabolizm 35.

U ludzi otrzymujących dawkę 2 g samej kurkuminy, poziom kurkuminy w surowicy był albo niewykrywalny, albo bardzo niski 3637.

Naukowcy stwierdzili, że ​​kurkumina w dawce 8 g/dobę w połączeniu z gemcytabiną była bezpieczna i dobrze tolerowana u pacjentów z rakiem trzustki 3839.

Pacjentom podawano 3,6 g kurkumy przez 4 miesiące, okazało się, że taka ilość jest skuteczna w zapobieganiu lub leczeniu nowotworów bez negatywnych skutów 40.

Określono maksymalną tolerowaną dawkę pojedynczej doustnej próbki kurkuminy u 34 zdrowych ochotników. Podawano im zwiększającą się dawkę kurkuminy w zakresie od 500 do 12 000 mg, a bezpieczeństwo oceniano przez 72 godziny po podaniu.

Dwudziestu czterech uczestników ukończyło badanie, z których siedmiu miało minimalną toksyczność, która nie wydawała się być zależna od dawki. Dokładniej, tych siedmiu uczestników doświadczyło biegunki, bólu głowy, wysypki i żółtego stolca 41.

W innych badaniach 8 g kurkuminy powodowało: ból brzucha, nudności, biegunkę 4243.

 

Podsumowanie


Kurkumę jako związek silnie aktywny dobrze przebadano. Istnieje wiele badań udowadniających jej prozdrowotne działanie na organizm ludzki.

Kurkuma jest uważana za bezpieczną, nietoksyczną i skuteczną alternatywę dla wielu konwencjonalnych leków ze względu na wyróżniające się właściwości terapeutyczne i różnorodne działanie na różne układy organizmu. 

Nawet wysokie dawki – do 8 g kurkuminy – są dobrze tolerowane przed układ pokarmowy.

Dlatego potrzebne są dalsze badania w celu określenia optymalnej dawki, biodostępności i skuteczności biologicznej leków na bazie kurkuminy.

Dobrze wprowadzić do diety kłącze kurkumy.