Czosnek i imbir


Czosnek i imbir to rośliny najczęściej używanych w medycynie konwencjonalnej w leczeniu zakażeń wirusowych czy bakteryjnych. Są popularne na całym świecie, stosowane w różnej formie – świeże i w gotowane w posiłkach. Stąd nasuwa się pytanie, czy w wyższej temperaturze czosnek i imbir mają również właściwości antybiotyczne?

Czosnek

Czosnek był używany jako lekarstwo w wielu kulturach od tysięcy lat.

Twierdzi się również, że pomaga zapobiegać chorobom serca, w tym miażdżycy, podwyższonym cholesterolem, podwyższonym ciśnieniem krwi, oraz poprawiać układ odpornościowy, a także chronić przed rakiem 1.

Allicyna, substancja czynna czosnku, zakłóca syntezę DNA i RNA, nie pozwalając rozwijać się drobnoustrojom 2.

Imbir

Imbir to popularne kłącze używane do wielu potraw oraz napojów ze względu na szerokie właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe 3.

Używano go od tysięcy lat w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak przeziębienia, nudności, zapalenie stawów, migreny i nadciśnienie.

Korzyści zdrowotne imbiru są przypisane ich polifenolom. Polifenole imbirowe obejmują gingerole, shogaole i katechiny. Kłącze zostało zidentyfikowane jako ziołowy produkt leczniczy o działaniu farmakologicznym 4.

Jak temperatura wpływa na czosnek i imbir?

Zarówno czosnek, jak i imbir są skuteczne w zwalczeniu chorobotwórczych drobnoustrojów.

W jednym z badań z 2012 roku zbadano wpływ temperatury na właściwości antybiotyczne czosnku i imbiru na 3 bakterie.

Wyniki pokazują, że czosnek ma znacznie większą moc hamowania bakterii niż imbir w temperaturze pokojowej (26 ° C).

Podobnie w temperaturze 100 ° C czosnek był bardziej skuteczny.

Na podstawie obserwacji stwierdzono, że chociaż wyższa temperatura znacznie zmniejszyła właściwości przeciwbakteryjne obu roślin, to jednak w większym stopniu wpłynęła na imbir niż czosnek.

Z badania możemy wywnioskować, że czosnek ma bardziej dominujące i zrównoważone właściwości antybiotyczne niż imbir w normalnych i wyższych temperaturach 5.

Imbir i temperatura

Temperatura ma wpływ na właściwości zdrowotne imbiru. Główne 4 związki imbiru skutecznie rozpuszczają się w gorącej wodzie (130-200 ° C). Im wyższa temperatura, tym związki są szybciej rozpuszczane w gorącej wodzie 6.

W innym badaniu wykazano, że 6 minut pieczenia lub wrzenia daje najwyższą ilość składników przeciwutleniających w naparze.

Warto zauważyć, że całkowita ilość związku zingeronu (silny przeciwutleniacz) wzrosła z 5,68% do 6,32% 7.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje wiele naukowych dowodów na to, że czosnek i imbir mają ogromny potencjał w leczeniu wielu chorób drobnoustrojowych. Najwyższą wartość będą miały dodając je na surowo do posiłków.

Istnieje niewiele badań na temat temperatury i imbiru oraz czosnku. Na podstawie znalezionych materiałów mogę stwierdzić, że temperatura ma znaczenie, biorąc pod uwagę zawartość prozdrowotnych związków. Ilość niektórych substancji zwiększa się pod wpływem temperatury, a niektórych może się zmniejszyć.

Mimo to, imbir (oraz czosnek), w niższej czy wyższej temperaturze, zachowuje swoje właściwości, więc możemy się cieszyć nimi zarówno w gorącej herbacie i zimnej wodzie.

Zobacz: W JAKIEJ TEMPERATURZE MIÓD TRACI SWOJE WŁAŚCIWOŚCI?