W jakiej temperaturze miód traci swoje właściwości?

Dostałam dziś bardzo fajne pytanie. W jakiej temperaturze miód traci swoje właściwości (w herbacie)? Myślę, że duża część osób lubi herbatę z miodem, szczególnie w taką pogodę, jak w ostatnich dniach. Ale czy jak do gorącej herbaty dodamy miód, czy ma jeszcze działanie zdrowotne?

Miód nie powinien osiągać większej temperatury niż temperatura panująca w ulu, optymalnie 35°C, gorąca herbata sięga 90°C.

W temperaturze powyżej 45°C miód traci swoje właściwości ze względu na proces denaturacji białek, ale przede wszystkim utratę cennych enzymów. Mają one właściwości antybiotyczne, dzięki którym hamują rozwój bakterii, grzybów i pierwotniaków. A tym samym, zapobiegają ich rozwojowi, podwyższają odporność człowieka 1

Istnieje bardzo wiele rodzajów miodów o różnej zawartości składników prozdrowotnych.

W zależności od pory roku, ilość substancji chemicznych w miodzie, zmienia się. W badaniu z 2008 roku wyróżniono takie składniki, które mają wysoką aktywność antybiotyczną (czyli są dobre na przeziębienie), są to miody: nawłociowy, gryczany, nektarowo-spadziowy, wrzosowy, spadziowy ze spadzi iglastej 2.

Sprawdź jak wyglądają i gdzie możesz kupić: spadziowy, wrzosowy, gryczany, nawłociowyspadziowy ze spadzi iglastej, nektrarowo-spadziowy

Im miód ciemniejszy, tym więcej zawiera polifenoli, które działają przeciwbakteryjnie 3.  

 

Co ciekawe podczas przechowywania miód ciemnieje, wzrasta jego aktywność antyoksydacyjna (przeciwutleniająca) oraz wzrasta zawartość polifenoli. Oznacza to, że miód podczas dojrzewania staje się bogatszy w składniki, działające pozytywnie na nasz organizm 4.

Miód podgrzewany bezpośrednio może być toksyczny. Naukowcy podgrzali próbkę samego miodu oraz miodu z masłem ghee w temperaturze 60°C i 140°C. W obu przypadkach ilość szkodliwego dla zdrowia hydroksymetylofurfuralu (HMF) wzrosła. Podgrzanie miodu z masłem ghee wzmocniło ten efekt.

W jakiej temperaturze miód traci swoje właściwości?Dodatkowo, zbadano wpływ podgrzanej mieszanki na organizm szczurów. Zwierzęta karmiono 6 tygodni i nie stwierdzono istotnych zmian w ich organizmie poza wzrostem masy ciała 5.

Natomiast podanie pszczołom podgrzanego miodu powoduje ich śmierć. Przyczyną prawdopodobnie jest wyższa ilość HMF.

Podsumowując, działanie temperatury na miód nie jest korzystne. Zawarte w nim związki prozdrowotne zostają zniszczone, a poziom szkodliwego HMF wzrasta. Jeżeli chcesz użyć miodu do herbaty lub mleka, poczekaj aż ostygnie (będzie ciepła, ale nie gorąca). Nie podgrzewaj bezpośrednio miodu do wysokich temperatur.

Więcej o miodzie.

Więcej o zanieczyszczeniach w miodzie.