Różnica między solą Kłodawską solą kamienną nierafinowaną a solą kuchenną oczyszczoną?

Sól kuchenna jest otrzymywana z soli kamiennej, rafinowana, czyli oczyszczona z cennych mikroelementów. Zawiera jedynie jodek potasu, który jest dodawany w procesie produkcyjnym. To najpopularniejszy rodzaj soli. Często dodawane są środki przeciw zbrylające w postaci E 536 – żelazocyjanek potasu.
 
Kłodawska sól kamienna to sól nierafinowana, nieoczyszczona, zawierająca cenne składniki mineralne. Oprócz sodu i chlorku, sól zbudowana jest również z wapnia, siarki, magnezu oraz śladowych ilości: żelaza, krzemu, cynku, bromu, glinu, selenu, miedzi, kobaltu, manganu, molibdenu, jodu (info od producenta: źródło).
 
Pierwiastki i sole występujące w Kłodawskiej soli kamiennej są naturalnie powstałe w wyniku wytrącania z wody morskiej lub krystalizacji w osadzie z pierwotnych wód złożowych. Procesy wytrącania zachodziły ok. 250 mln lat temu.
 
Producent soli Kłodawskiej zapewnia, że w soli nie znajdziemy metali ciężkich ani pierwiastków radioaktywnych, dzięki badaniom w różnych laboratoriach polskich, niemieckich i kanadyjskich. Niemiecki system jakości ma wprowadzone obligatoryjne badania 4 razy w roku! W przypadku soli himalajskiej nie mamy takich badań.
 
Dodatkowo, naturalna sól Kłodawska w niektórych przypadkach nie jest jodowana. Coraz więcej ludzi interesuję się takim rodzajem soli.
 
Co więcej, to polska sól, nie musi przebyć długiej drogi do konsumenta, tak jak himalajska.
 
Pamiętaj! Każda sól w nadmiarze szkodzi.
 
Takiej soli używa np. Develey w produktach Premium:
MUSZTARDA DEVELEY PREMIUMMUSZTARDA DEVELEY PREMIUM
 
O musztardzie:
Produkty Develey’a pojawiały się już na stronie ze względu na ciekawe i krótkie składy. Postanowiłam się im bliżej przyjrzeć.
 
Podstawą musztardy jest gorczyca. Nie wszyscy wiedzą, że gorczyca również w większości jest modyfikowana genetycznie (GMO) jeżeli pochodzi z USA, natomiast w tym przypadku tej musztardy producent zapewnia, że jest wolna od GMO.
 
Większość musztard zawiera cukier, w tym przypadku mamy nierafinowany cukier trzcinowy, odrobinę lepszy od cukru białego oczyszczonego. Więcej o różnicach tu.
 
Jest też sól – nie taka zwykła, a polska sól Kłodawska – nieoczyszczona, zawierająca zestaw minerałów w odróżnieniu od białej soli oczyszczonej, która zawiera też dodatki do żywności w postaci środków przeciw zbrylających.
 
Warto dodać, że gorczyca jest dobrym źródłem błonnika (musztarda ma aż 4,7 g/100 g), to więcej niż np. świeży pomidor mający 1,2 g/100 g błonnika.
 
Mogę stwierdzić, że ta musztarda ma dobrze wyselekcjonowane składniki, krótki skład (bez zagęstników, konserwantów, wzmacniaczy smaku), dzięki czemu wyróżnia się na rynku. Polecam.
 
Musztardy ogólnie są jednym z najlepszych wyborów, jeżeli chodzi o sosy. Są mniej kaloryczne, bardziej odżywcze, o niskiej zawartości cukru i prawie beztłuszczowe w porównaniu do majonezu czy ketchupu.