Co zawierają figurki czekoladowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie świątecznych słodyczy?


Przykładowy skład figurki mikołaja: cukier, tłuszcz kakaowy, pełne mleko w proszku, miazga kakaowa, tłuszcz mleczny, emulgator: lecytyny (soja) lub lecytyna sojowa, wyciąg z wanilii lub wanilina

Inne dodatki, które można znaleźć u różnych producentów (lepiej ich unikać): tłuszcz roślinny utwardzony (np. palmowy, shea), odwodnione masło, laktoza, ekstrakt słodowy jęczmienny, aromaty, E 476 – polirycynoloeinian poliglicerolu (emulgator)

Należy też zwrócić uwagę na to czy mikołaj jest z czekolady czy jedynie z polewy czekoladowej. Większość figurek na rynku zawiera 30% masy kakaowej. Niektóre mikołaje zawierają czekoladę mleczna w całości.

Trzeba mieć świadomość, że takie figurki czekoladowe składają się z około 60% z cukru i około 30% tłuszczu. 100 g figurki ma około 550 kalorii.

Informacja dla alergików: figurki zawierają wiele alergenów, mleko, jęczmień, soja, mogą też się znaleźć śladowe ilości orzechów.

Podsumowanie

Zwróć uwagę na skład oraz na zawartość cukru.

Wybieraj mikołaje lub inne figurki bez tłuszczów roślinnych sztucznie utwardzonych, dodatków E 476 i sztucznych aromatów, te dodatki są zbędne w czekoladzie.

Najlepiej z jak największą ilością kakao. Trzeba zaznaczyć, że słodycze z lepszym składem są odpowiednio droższe, ale nie zawsze jest na odwrót.

Producenci nie mogą się pochwalić dobrym składem takich figurek dlatego myślę, że lepszym wyborem jest dobra czekolada z wysoka zawartością kakao niż figurka świąteczna.

Sezonowe produkty takie jak świąteczne słodycze są wyrabiane tańszym kosztem niż regularne produkty, np: czekolady. Podobnym lub takim samym składem cechują się inne figurki (bałwanki, elfy, aniołki) oraz kalendarze adwentowe.

Na rynku już są dostępne figurki z gorzkiej czekolady, warto się zapoznać ze zdrowszymi zamiennikami. Wybierz mądrze, nie daj złapać się marketingowi 😉