Kiedy pić wodę? Przed, w trakcie czy po posiłku?

Nie ulega wątpliwości, że woda jest najważniejszym płynem, który powinniśmy spożywać w ciągu dnia. Między innymi korzystnie wpływa na procesy trawienne.

Niektórzy uważają, że nie można pić wody podczas posiłków, gdyż rozcieńczają enzymy trawienne. Nie jest to jednak stwierdzenie poparte badaniami. Za to wiemy, że podczas trawienia, żołądek wydziela wodę, wraz z kwasem żołądkowym i enzymami trawiennymi.

Woda jest bezkaloryczna. Pijąc ją przed posiłkami oraz w trakcie, zwiększa uczucie sytości, co może przyczynić się do utraty wagi. 12-tygodniowe badanie wykazało, że uczestnicy, którzy pili 500 ml wody przed każdym posiłkiem, stracili o 2 kg więcej niż ci, którzy tego nie zrobili 1.

Co więcej, woda pitna może przyspieszyć metabolizm o około 24 kalorie na każde 500 ml 23.

Podczas posiłku woda ułatwia prześlizgnięcie sporych kawałków jedzenia oraz wspiera działanie enzymów trawiennych.

Dla większości ludzi picie wody jest bezpieczne. Jedynym wyjątkiem jest choroba refluksowa. Płyny zwiększają objętość żołądka, co może zwiększyć ciśnienie w żołądku, podobnie jak duży posiłek. Może to prowadzić do wzmocnienia objawów refluksu 4.

Podsumowując, picie wody przed posiłkiem oraz wraz z posiłkami może pomóc regulować apetyt, zapobiegać przejadaniu się i promować utratę wagi. Nie dotyczy to napojów zawierających kalorie. Wybór należy do Ciebie.