Dostałam następujące pytanie: czy takie produkty jak ananas, imbir, kurkuma oraz wątróbka można bezpiecznie spożywać będąc w ciąży?

 

Ananas

 

Ananas jest pełen witamin i minerałów. Krążą mity, że ananas może powodować poronienie lub wcześniejsze urodzenia u kobiet w ciąży.

Nie ma dowodów naukowych na to, że zwykłe porcje (kilka plastrów) ananasa mogą szkodzić kobietom w ciąży. Jego składnik – bromelaina owszem, ale żeby przyjąć szkodliwą dawkę, trzeba zjeść 7-10 ananasów za jednym razem.

Podczas ciąży nie należy przyjmować leków z zawartą bromelainą.

 

Imbir

 

Istnieje przekonanie, że kobiety w ciąży nie powinny spożywać więcej niż 1 g imbiru dzienne, ze względu na właściwości rozrządzające krew.

Jednak imbir jest polecany jest jako środek przeciwwymiotny dla kobiet w ciąży. W badaniu na dużej liczbie kobiet (ponad 68 000) udowodniono, że stosowanie imbiru nie powoduje poronień, wad genetycznych, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej 12.

Naukowcy twierdzą, że bezpieczna porcja imbiru na dzień wynosi 1-1,5 grama 3.

Najlepiej porozmawiać z lekarzem na temat spożycia większych ilości kłącza.

 

Kurkuma

 

Kurkuma jest stosowana jako tradycyjna indyjskie lekarstwo w leczeniu ran, schorzeń wątroby, zapalenia wątroby i dróg moczowych, a także kosmetyce 4.

Nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących przyjmowania kurkumy, a maksymalny dopuszczalny poziom spożycia nie został określony.

Eksperci FAO/WHO specjalizujący się w dodatkach do żywności zalecają spożywanie 3 mg na kilogram masy ciała na dobę 6.

Jednak niektóre osoby mogą doświadczać skutków ubocznych, gdy przyjmują je w dużych dawkach jako suplementy.

Najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Wątróbka

 

Wątróbka jest kontrowersyjnym pokarmem, szczególnie jej spożywanie w ciąży. Z jednej strony posiada wiele witamin (szczególnie witaminy A), a z drugiej wątroba służy do metabolizowania i magazynowania różnych składników, np. neutralizuje toksyny, przekształca amoniak w mocznik. Już same te funkcje nie przekonują do jej konsumowania.

Witamina A (retinol) jest zawarta w wielu produktach spożywczych takich jak w mleku i jego przetworach, jajach, oleju oraz w wątrobie. Nadmiar tej witaminy jest szkodliwy dla płodu, może powodować wady rozwojowe u dziecka, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży.

Instytut Żywności i  Żywienia zaleca uzyskanie nie więcej niż 770 µg witaminy A z suplementów, źródeł zwierzęcych i wzbogaconej żywności łącznie każdego dnia kobietom w ciąży powyżej 19 roku życia (do 19 r. ż. 750 µg).

100 gram wątroby wołowej może zawierać do 4968 µg retinolu. Z pewnością łatwo można przekroczyć zalecaną dawkę dzienną. 

Trudno przedawkować witaminę A, ale jest to możliwe, ponieważ występuje w wielu produktach. Osobiście nie jestem za spożywaniem wątroby podczas ciąży, natomiast raz na jakiś nie sądzę, by było szkodliwe. Zalecałabym umiarkowane konsumowanie wątroby oraz produktów z niej wykonanych np. pasztety.

 

Podsumowanie


Ananas, imbir, kurkuma, spożywane sporadycznie, nie stanowią zagrożenia dla kobiet w ciąży. Osoby przyjmujące leki rozrządzające krew powinny skonsultować się z lekarzem, jeżeli chcą spożywać te produkty. 

Wątróbka jest innym rodzajem żywności, pełni szczególną rolę w każdym organizmie. Ze względu na metabolity w niej zawarte i duże ilości witaminy A odradzałabym konsumowanie jej przez kobiety w ciąży.