Z czego składają się parówki?

Zawsze zastanawiało mnie to, dlaczego rodzice podają parówki swoim dzieciom? Nie zawierają one zdrowych składników, na szprycowane są różnymi dodatkami, niekoniecznie dobrymi, często jest w nich niewiele mięsa. Tak naprawdę nie wiadomo czy to naprawdę mięso, ponieważ półprodukt to tak naprawdę bardzo zmielona maź.

Chciałam dokładniej przyjrzeć się parówkom dostępnym na rynku i przejrzeć składy i wartości odżywcze. Przy czym zobaczyć czy istnieją parówki, które można zaakceptować pod względem receptury.

Rodzaje parówek

Trzeba zacząć od rodzajów dostępnych na rynku, można wyróżnić:

  • parówki klasyczne z mięsa wieprzowego
  • parówki z mięsa drobiowego
  • parówki z szynki
  • parówki wieprzowo-cielęce
  • parówki z mięsa cielęcego
  • oprócz tego parówki z dodatkami (np.: serem)

Parówki mogą być pakowane w osłonki niejadalne lub bez.

Mięso

Mięso – producenci deklarują, że w parówkach można znaleźć mięso, ale czy naprawdę?

Po przeanalizowaniu wielu składów mogę stwierdzić, że należy szukać takich, w których mięso jest na pierwszym miejscu (dobrze, jak jest go przynajmniej 80%, najlepiej ponad 90%) oraz nie powinno być wymienionych w składzie tłuszczów czy skórek. Jeżeli są oznacza to, że zawartość cholesterolu produktu jest znacznie wyższa.

Część producentów podaje, że parówki są wykonane z wyselekcjonowanych gatunków mięsa. Tego się nie dowiemy. Prawdopodobnie jest to chwyt marketingowy. Przeciętny konsument można mieć tylko nadzieję, że to prawda.

Najmniejszą zawartość mięsa jaką znalazłam w parówkach to tylko 43% – to bardzo mało, nie należy takich wybierać. Oznacza to, że 57% to różne, dziwne, niepotrzebne dodatki, wypełniacze, które na pewno pozostawiają odcisk na zdrowiu konsumenta.

Nasycone kwasy tłuszczowe

Ilość nasyconych kwasów tłuszczowych waha się od 23% a nawet do 55% w 2 parówkach wieprzowych (w 100 gramach). Niska zawartość NKT wcale nie oznacza, że parówki są „zdrowsze”, zazwyczaj wtedy mają mniej mięsa, skórek i tłuszczów wieprzowych lub drobiowych, a więcej wypełniaczy.

Zdecydowanie należy zwrócić uwagę jaka ilość tłuszczów nasyconych znajduje się na etykiecie, ale nie tylko. Dobrze jest spojrzeć na kolejne pozycje w składzie.

MOM

Warto wspomnieć o tym skąd bierze się mięso w parówkach.

Często na opakowaniach produktu znajduje się określenie – MOM – mięso oddzielone mechanicznie. Jest to metoda tłoczenia mięsa. Polega na mechanicznym rozdrobnieniu kości, która pozostaje po rozbiorze tuszy. Następnie jest masa przeciskana przez cylindrycznie sita (oczko np. 1 mm).

MOM składa się z mięsa, ale też ze szpiku kostnego. Istnieje możliwość, że też pozostałości kości, chrząstki, ścięgna oczywiście dobrze zmielone.

Te elementy mogą budzić zastrzeżenia higieniczne i zdrowotne. Polskie Normy określają dopuszczalną ilość tych resztek na poziomie 0,5%.

Skład takiej masy zawiera średnio 11% białka oraz nawet 29% tłuszczu. Ta metoda powoduje, że mięso zawiera o wiele więcej tłuszczu niż normalnie 1.

Jak każde mięso rozdrobnione jest bardziej wrażliwe na skażenie mikrobiologiczne, jak również na utlenianie. Stąd duże ilości przeciwutleniaczy w parówkach.

Takie mięso nie jest polecane w dietach specjalnych, w wieku podeszłym lub małym dzieciom.

Dodatki, czyli co oprócz mięsa znajduje się w parówkach

W tej części zajmę się dodatkami do parówek. Co oprócz mięsa zostało dodane? Jak zawartość mięsa wynosi np. 43% to co jest w drugiej połowie tych produktów spożywczych?

Woda

Woda jest wypełniaczem, nie tylko w parówkach, ale w większości wędlinach, najczęściej jest na drugim miejscu na liście

Sól

Parówkom nadaje smak sól i wzmacniacze smaku. Sól jest często na trzecim miejscu w składzie. Jej zawartość waha się od 2 g do 2,5 gram na 100 gram produktu (2 parówki). Dzienne zalecane spożycie to 6 gram. Łatwo obliczyć, że 2 parówki pokryją je w 33-40%, czyli w bardzo dużym procencie.

Należy pamiętać, że chleb lub inne produkty również zawierają istotną zawartość soli.

Substancje zagęszczające

Białko sojowe, białko wieprzowe kolagenowe – białka służą głównie do zmniejszenia kosztów produkcji, stosowane jako wypełniacze, ale także do poprawy konsystencji

Skrobia modyfikowana – poprawia konsystencję, nazwa modyfikowana nie ma nic wspólnego z żywnością modyfikowaną genetycznie, oznacza to została zmieniona pod wpływem czynników fizycznych, chemicznych lub enzymatycznych 2

Acetylowany adypinian diskrobiowy E 1422 – nie znane są szkodliwe skutki tego E

Regulatory kwasowości

Mleczan potasu, octany potasu – zazwyczaj niegroźne, osoby z wrażliwym układem pokarmowym powinny unikać tych dodatków

Stabilizatory

Difosforan disodowy E 450, trifosforany sodu i potasu E 451 – fosforany są stosowane do poprawy właściwości żywności, takich jak wartość odżywcza, w nadmiarze mogą powodować niewydolność nerek 3.

Karagen E 407 – pozyskiwany z wodorostów, może powodować owrzodzenia, nowotwory żołądka, oporność na insulinę, nietolerancję glukozy 45.

Wzmacniacze smaku

Glutaminian monosodowy E 621 – posądzany o powodowanie bólu głowy

Glukoza – cukier prosty

Przeciwutleniacze

Izoaskorbinian sodu lub askorbinian sodu E 316 – związki syntetyczne otrzymywane z wodorotlenku sodu i kwasu izoaskorbinowego, nie znane działania niepożądane

Konserwanty

Azotyn sodu E 250 – w środowisku kwaśnym, czyli w żołądku wytrącają się nitrozoaminy, substancje rakotwórcze

Cytryniany sodu E 331, octany sodu E 262 – nadmiar powoduje dolegliwości żołądkowe

Inne

Przyprawy, aromat, ekstrakty przypraw – często niewyszczególnione, co daje do myślenia

Czy wiesz, że…

Parówek się nie gotuje! Większość producentów podaje na opakowaniach sposób przyrządzania. Aby zalać gorącą wodą i trzymać 5 min lub podgrzewać bez gotowania.

Podsumowanie

Zdecydowanie odradzam kupowanie takich produktów jak parówki. Mają wysoką zawartość tłuszczów ze względu, że to nie jest tylko mięso a mieszania różnych części tuszy. 

Trzeba też zwrócić uwagę na dużą zawartość soli.

Po za tym cała masa dodatków z wątpliwym działaniem na organizm.

Parówki zalicza się do produktów wysoko przetworzonych, które przyczyniają się do zwiększenia otyłości oraz chorób z z nią związanych.

Jeżeli zdecydujecie się na zakup, zobaczcie na co zwrócić uwagę przy zakupie parówek.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie parówek?

1. Zawartość mięsa (im więcej tym lepiej, powyżej 90%)

2. Czy mięso jest otrzymywane metodą MOM czy nie (lepiej nie)

3. Wybieraj parówki bez skórek i tłuszczów

4. Zastosuj zasadę im krótszy skład tym lepszy (jak najmniej dodatków E)

5. Wybieraj te pakowane w atmosferze ochronnej