Czereśnie


Czereśnie pochodzą z regionu śródziemnomorskiego, takiego jak Europa wschodnia, zachodnia Turcja. Około 800 r. p.n.e. hodowano je w Turcji, później rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty.

Pod względem botanicznym czereśnia jest „pestkowcem”, należącym do dużej rodziny owoców z rodziny RosaceaePrunus. Pospolite owoce pestkowe to: śliwki, morele, brzoskwinie, itp.

Mają małe rozmiary, o średnicy około 2 cm. Na zewnątrz są pokryte jasną, błyszczącą, czerwoną lub żółtą z cienką skórką.

Czereśnia jest znana pod takimi nazwami jak wiśnia ptasia, trześnia, słodka wiśnia. Pierwsza nazwa tyczy się rozprzestrzeniania przez ptaki nasion i dzięki nim pestki rozsiewane są dalej.

Największymi producentami czereśni są: Turcja, USA, Iran, Hiszpania, Włochy (FAO, 2014).

 

Wartość odżywcza


Czereśnie zawierają dużo wody – 86%, 12% węglowodanów, 1% białka i nieznaczną ilość tłuszczu.

W porównaniu do innych owoców mają trochę mniejsze ilości składników odżywczych.

Witamina C i błonnik to najbardziej znaczące związki w czereśni.

Zawartość składników odżywczych w czereśniach w 100 gJednostkaIlość% GDA*
Wartość energetycznakcal503%
Wodag86
Tłuszcz, w tym:g0.30%
Kwasy tłuszczowe nasyconeg0.0680%
Kwasy tłuszczowe jednonienasyconeg0.082
Kwasy tłuszczowe wielonienasyconeg0.09
Cholesterol mg0
Białkog12%
Węglowodany, w tym:g12.24%
Cukry, w tym:g8.59%
Sacharozag0.8
Glukozag4.18
Fruktozag3.15
Błonnik g1.66%

Zawartość witamin i minerałów w czereśniach w 100 gJednostkaIlość% GDA*
Witamina Aµg649%
Witamina Cmg1013%
Witamina Dµg00%
Witamina Emg0.79%
Witamina Kµg2.14%
Witamina B1, tiaminamg0.033%
Witamina B2, ryboflawinamg0.044%
Witamina B3, PP, niacynamg0.43%
Witamina B4, cholinamg6.11%
Witamina B5, kwas pantotenowymg0.143%
Witamina B6mg0.043%
Foliany ogółemµg82%
Witamina B12µg00%
Sódmg30%
Wapńmg162%
Żelazomg0.322%
Magnezmg93%
Potasmg1734%
Fosformg152%
Miedźmg0.111%
Cynkmg0.11%
Manganmg0.16%

∗ % GDA – Wskazane Dzienne Spożycie – wartości dla kobiet, przy diecie 2000 kcal

 

Duża zawartość wody pozwala na spożycie ich dużych ilości, wtedy również spożyjemy więcej składników mineralnych i witamin.

Czereśnie są bogate w cukry, kwasy organiczne, całkowite związki fenolowe, antocyjany i kwas askorbinowy, które różnią się w zależności od koloru owoców.

Im ciemniejsze, tym więcej zawierają antocyjanów – związków antyoksydacyjnych 123.

Antocyjany są związkami chemicznymi w czereśniach, które nadają im ciemnoczerwony kolor. Antocyjany i flawonoidy chronią ciało przed uszkodzeniami spowodowane przez toksyny środowiskowe i wolne rodniki. Toksyny i wolne rodniki mogą przyspieszyć proces starzenia, a także spowodować śmierć i uszkodzenie komórek.

Wniosek: wybieraj ciemniejsze czereśnie.

 Wpływ na zdrowie


Na stany zapalne

Badania naukowe wykazały, że antocyjany w czereśniach działają jak leki przeciwzapalne, blokując działanie enzymów cyklooksygenazy-1 i 2. W ten sposób spożywanie tych owoców może mieć potencjalny wpływ na zdrowie przeciwko chronicznym bólom, takim jak dna moczanowa, fibromialgia (bolesny stan mięśni) i urazy sportowe.

 W badaniu z 2006 roku podawano codziennie 280 g czereśni 18 kobietom i mężczyznom przez 28 dni. Wykazano, że owoce obniżają markery stanu zapalnego u tych osób.

Natomiast konsumpcja nie wpłynęła na stężenie w osoczu cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, trójglicerydów 4.

Dobre przeciwutleniacze

 

Oceniono cechy jakościowe owoców, związki fenolowe i zdolności antyoksydacyjne 24 odmian czereśni (Prunus avium L.) rosnących na zboczach wulkanu Etna.

Test zdolności do oznaczania absorbancji rodników tlenowych wykazał, że owoce wszystkich genotypów mają znaczną aktywność antyoksydacyjną. Wysoki poziom związków fenolowych i zdolności przeciwutleniające niektórych owoców czereśni sugerują, że mogą one być źródłem związków bioaktywnych, które są istotne dla zdrowia człowieka 5.

Cukrzyca i otyłość

 

Czereśnie to owoce zawierające błonnik i związki bioaktywne (np. polifenole), które mogą pomóc pacjentom z cukrzycą i zaburzeniami masy ciała. Zjawisko prawdopodobnie związane ze zmianami w złożonym środowisku mikrobiologicznym jelit.

W tym badaniu wykazano, że suplementacja diety czereśniami w proszku przez 12 tygodni korzystnie wpływa na mikroflorę i stężenia krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w dolnym odcinku przewodu pokarmowego otyłych myszy z cukrzycą 6, 7.

Na sen

 

Czereśnie zawierają melatoninę, która działa uspokajająco na mózg, jest dobra na bezsenność i odprężenie. Melatonina może łatwo przekroczyć barierę krew-mózg i wywiera kojący wpływ na neurony mózgu, uspokajając drażliwość układu nerwowego. W ten sposób może pomóc złagodzić nerwicę, bezsenność i bóle głowy 8.

Podsumowanie


Czereśnia to niezwykle smaczny i popularny owoc, nie tylko wśród ludzi, ale i ptaków.

Spożywanie ich niesie wiele korzyści, działają przeciwzapalnie, są dobrymi przeciwutleniaczami oraz mogą wspomóc mikroflorę jelit, co ciekawe przynoszą też pomoc w zasypianiu.

Warto włączyć czereśnie do diety, szczególnie, kiedy jest sezon.

 

Zobacz:

TRUSKAWKI – SKŁAD, CIEKAWOSTKI, ZDROWIE

MARCHEW – SKŁAD, CIEKAWOSTKI, ZDROWIE

KIWI – SKŁAD, CIEKAWOSTKI, ZDROWIE