Czy aspartam powoduje przyrost masy ciała?

Aspartam (E 951) jest spożywany jako słodzik. Dodawany do produktów typu light, bez cukru. Skutecznie pozwala ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii, ogranicza zachorowanie na próchnicę. Przyjmowany jest przez cukrzyków jako substytut prawdziwego cukru. Wartość kaloryczna wynosi 4 kcal/g. Jest około 180 razy słodszy od zwykłego cukru.

Ze względu na niską wartość kaloryczność, aspartam jest uznawany za produkt, który nie powoduje przyrostu masy ciała.

Natomiast nowe badania mówią, że słodzik oddziałuje inaczej na organizm człowieka, np.: hamuje enzym, który sprzyja utracie wagi.

Według najnowszych badań z 2017 roku opublikowanego w CMAJ (Canadian Medical Association Journal) sztuczne substancje słodzące takie jak aspartam, sukleroza, stewiozyd mogą powodować długotrwały przyrost masy ciała, nadciśnienie, cukrzycę typu 2, choroby naczyniowo-sercowe.

Przebadano ponad 400 000 osób, badania trwały 10 lat. Znaleziono powiązanie pomiędzy długotrwałym spożywaniem sztucznych substancji słodzących a zwiększeniem masy ciała i chorobami sercowo-naczyniowymi 1.

Aspartam może powodować przyrost masy ciała. 

Badanie przeprowadzone w 2016 roku na myszach również sugerowało, że aspartam jest związany ze zwiększeniem masy ciała. Naukowcy dowiedli, że aspartam blokuje enzym jelitowy, który sprzyja utracie wagi. Dodatkowo słodzik sprzyja nietolerancji glukozy 2.

W małym badaniu z 2016 roku zbadano wpływ słodzików i cukru na poziom glukozy i insuliny w organizmie 33 mężczyzn.

Badani mieli spożywać napoje z konkretnymi substancjami słodzącymi (aspartam, owoc mnicha, sacharoza, stewia) do posiłku. Wyniki były nieco zaskakujące. Ponieważ niezależnie jaki napój spożyli, glukoza i insulina poposiłkowa była na podobnym poziomie.

Oznacza to, że obojętnie jaki słodzik zostanie wprowadzony do organizmu (sztuczny lub naturalny) poziom glukozy wzrasta tak samo wysoko 3. To nie jest więc dobrze wiadomość dla cukrzyków, którzy muszą kontrolować wzrost glukozy po posiłku.

Podsumowanie

Mimo, że słodzik został uznany za bezpieczny przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, nadal uznawany jest za kontrowersyjny.

Po przeanalizowaniu badań, można wywnioskować, że nie do końca jest wiadomo, jaki aspartam ma wpływ na zdrowie. Dalsze badania na pewno pozwolą rzucić nowe spojrzenie na słodzik 4.

Więcej o aspartamie.

Zobacz:

KSYLITOL – CZY TO NATURALNY SŁODZIK?

GLUTAMINIAN SODU – DOBRY CZY ZŁY?

SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY – CO O NIM WIEMY?