Wafle ryżowe


Wafle ryżowe (te na zdjęciu) są produkowane z brązowego ryżu.
 
Ryż naturalny zawiera przede wszystkim około 80 % węglowodanów, 8% białka, 3,3% błonnika, 2-3% tłuszczów, 1,5% cukru naturalnego.
 
Posiada 378 kcal w 100 g. Może też posiadać pewne ilości niacyny oraz błonnika. Jest źródłem skrobi, czyli węglowodanów złożonych.
 
Dzięki sposobowi przetworzenia, czyli ekstruzji, produkt jest łatwostrawny. Może być przeznaczone dla osób, które mają problemy z żołądkiem.
 
Z powodu rodzaju przetworzenia tracą sporo witamin, minerałów oraz aminokwasów. Ekstruzja bowiem, to sposób produkcji pod wypływem ciśnienia i wysokiej temperatury.
 
Kto dba o wagę lub jest na diecie odchudzającej, to wafle ryżowe nie powinny być podstawą diety. Mają wysoki indeks glikemiczny (około 65), który sprawia szybki skok insuliny we krwi, a co za tym idzie, szybkie uczucie głodu.

 
Nie powinien on być zamiennikiem chleba z pełnego przemiału. W przeciwieństwie do wafli ryżowych, chleb jest o wiele bardziej wartościowy. Zawiera o wiele więcej witamin i minerałów. Jedną kromką dobrej jakości chleba możemy się najeść, natomiast 1 waflem już nie bardzo.
 
Na rynku obecne są wafle ryżowe z dodatkami. Te z czekoladą można zaliczyć do słodyczy.
 
Podsumowując, nie jest to zły produkt dla osób zdrowych, lecz lepiej sięgać po niego od czasu do czasu. 
Osobom z chorobami metabolicznymi (otyłość, cukrzyca, insulinoporność) odradzałabym spożywanie wafli ryżowych ze względu na duże ilości węglowodanów oraz wysoki IG.
 

Plusy:

 
 – lekkostrawne
 – długi termin przydatności
 – niska kaloryczność jednej kromki (35 kcal), natomiast dostarcza nam tylko energii
 

Minusy:

 
 – wysoki indeks glikemiczny
 – straty witamin, minerałów i aminokwasów
 – bogactwo węglowodanów, osoby prowadzące siedzący tryb życia, powinny sięgać po produkty bardziej wartościowe odżywczo.

 

Zobacz: