Co to jest metabolizm?

Metabolizm to wszystkie procesy chemiczne zachodzące w organizmie, które przekształcają węglowodany, białka i tłuszcze w energię potrzebną komórkom ciała.

Poniżej kilka produktów i napojów, które przyspieszają metabolizm.

Produkty przyspieszające metabolizm

 1. Woda

Spalanie kalorii może przyspieszać woda, a jeszcze lepiej zimna woda.

W badaniu z 2007 roku wykazano, ze 500 ml wody dziennie pobudza organizm do termogenezy (wyrównania temperatury ciała). Zwiększa metabolizm spoczynkowy o 10-30%. Oznacza to, że podczas siedzenia spalamy więcej kalorii po wypiciu 2 szklanek wody niż jakbyśmy nie wypili 1.

W badaniu z 2013 roku naukowcy podawali 50 kobietom z nadwagą 500 ml wody pół godziny przed posiłkami 3 razy dziennie przez 8 tygodni. Po tym okresie wyniki poprawiły się, kobiety schudły ponad 1 kg, co jest niezwykle istotne i obiecujące 2.

Picie wody 30 minut przed jedzeniem, pozwala na zjedzenie mniejszych ilości posiłków, a to przyjęcie mniej kalorii 3.

2. Zielona herbata

Zielona herbata jest bogata w wiele przeciwutleniaczy (np. katechiny), sprzyjające utracie wagi. Herbata oolong (częściowo sfermentowana) również charakteryzuje się podobną cechą  456.

Zielona herbata jest bardziej skuteczna niż czarna, głównie z powodu dużych ilości katechin 7.

Napój może przyczynić się do spalenia nawet 100 kalorii dziennie, przyspieszając metabolizm o 5-10% 89.

Spożycie zielonej herbaty przez kobiety z nadwagą i otyłością cierpiące na PCOS (Zespół Policystycznych Jajników) prowadzi do utraty wagi, zmniejszenia insuliny na czczo i spadku poziomu wolnego testosteronu. Te efekty zaobserwowano już po 12 tygodniach 10.

Połączenie katechin z zielonej herbaty i kofeiny ma korzystny wpływ na masę ciała 1112.

Trzeba podkreślić, że inne badanie, gdzie zastosowana została suplementacja kapsułkami z zieloną herbatą przez 12 tygodni u 60 mężczyzn i kobiet nie miała istotnego wpływu utratę wagi 13.

 zielona herbata

3. Kawa

Jak wiadomo najbardziej znany składnik kawy to kofeina. Nie tylko pobudza mózg do działania, ale i stymuluje układ nerwowy do wysłania sygnałów, by organizm zaczął trawić więcej tłuszczu 14.

Badania wykazały, że kofeina może zwiększyć metabolizm o 3-11% 151617.

Katechiny i kofeina aktywują brązową tkankę tłuszczową. U 9 na 10 osób związki te zwiększyły wydatek energetyczny, katechiny były bardziej skuteczne niż kofeina 18.

W kolejnym badaniu utlenianie lipidów wzrosło o 29% u kobiet szczupłych i o 10% otyłych po spożyciu kawy 19.

Podczas długotrwałego spożywania kawy organizm może przyzwyczaić się i metabolizować mniejszą ilość tłuszczu. Ale nawet gdy tak się stanie nadal będzie wykazywał działanie zmniejszające apetyt 20.

Trzeba podkreślić, że na każdy organizm kawa może zadziałać inaczej.

kawa

4. Białko

Badania pokazują, że pokarmy bogate w białko zwiększają najbardziej termiczny efekt. Organizm musi pochłonąć w trawienie więcej energii w przypadku białka, zwiększa metabolizm o 15-30%, w porównaniu do węglowodanów 5-10% i 0-3% dla tłuszczów 21.

Dzięki produktom wysokobiałkowym dłużej odczuwa się sytość, co zmniejsza uczucie głodu.

5. Przyprawy

Przyprawy bogate są w związki zwane polifenolamiSprawiają, że  masa ciała i masa tkanki tłuszczowej ulegają zmniejszeniu, ale nie znacznemu. Wynika to ze stabilności i biodostępności większości polifenoli w diecie, np.: ich gotowania, przetwarzania i przechowywania 22.

Duże ilości polifenoli znajdują się w wielu roślinach, szczególnie przyprawach: imbir, cynamon, kurkuma.

6. Cynamon 

W badaniu z 2017 roku naukowcy potwierdzili, że cynamon zmienia kolor adipocytów w tkance podskórnej na brązowy, co przyczynia się do zmniejszenia masy ciała 23

Dobrze dodać szczyptę cynamonu do swojego posiłku.

7. Imbir

W  badaniu z 2012 roku, 10 otyłym mężczyznom podawano gorący napój imbirowy i sprawdzono wydatki energetyczne, apetyt oraz sytość.

Oceniono niższy poziom głodu i niższe oczekiwane spożycie pokarmu. Takie wyniki pokazują, że imbir może spowodować mniejsze spożywanie pokarmu, a w związku z tym pomóc w walce z otyłością 24.

Gorący napój imbirowy wydaje się również zmniejszać poziom głodu i zwiększać uczucie sytości 25.

8. Kurkuma

Związek zawarty w kurkumie zawiera znaczne ilości kurkuminy, dzięki której wykazuje działanie przyspieszające metabolizm 26.

W podanym badaniu kurkumina zmniejszyła przechowywanie lipidów w hepatocytach gryzoni, które miały wysoki poziom tkanki tłuszczowej 27.

Podobnie, dodanie pieprzu cayenne do posiłku może zwiększyć ilość tłuszczu spalanego przez organizm w celu uzyskania energii, szczególnie po posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu 28, 29. Jednak ten efekt spalania tłuszczu może dotyczyć tylko osób nieprzyzwyczajonych do spożywania pikantnych potraw 30.

9. Papryczka chilli 

Papryczka chilli zawiera związek o nazwie kapsaicyna. Ta substancja jest odpowiedzialna za zwiększenie działania metabolizmu.

Część badań potwierdza to stwierdzenie. Związek ten pozwala na spalenie nawet 50 kalorii, dodatkowo zmniejsza apetyt i zwiększa rozkład tłuszczów 313233.

Autorzy badania z 2014 wywnioskowali, że codzienne spożywanie kapsaicyny (2 mg) może przyczyniać się do zmniejszenia poboru nawet o 74 kalorii głównie z węglowodanów. Co może przynieść korzyści w postaci utraconych kilogramów, ale tylko regularne i długotrwałe jej spożywanie  34.

Zaobserwowano również, że regularne spożywanie produktów z kapsaicyną znacznie zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.

Istnieje badanie, w którym nie zauważono korzystnych rezultatów 35.

 papryka chilli

10. Wino czerwone

Wino czerwone zawiera znaczne ilości związku o nazwie resweratrol. To silny polifenol pomagający zmniejszyć masę ciała, zredukować lipidy komórkowe, zwiększyć podstawową przemianę materii, utleniać kwasy tłuszczowe, zwiększyć wydatek energetyczny i poprawić wrażliwość na insulinę 36.

Podsumowanie

Stosując zdrową dietę i aktywność fizyczną oraz wprowadzając te produkty na pewno pozwolą szybciej palić kalorie, zwiększając metabolizm. Ważne jest regularność ich spożywania. Nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów. Ale warto przetestować powyższe wskazówki i sprawdzić na własnym organizmie.